Semsûr'dan çağrı: Nerede olursan ol bize ulaş oyunu kullan!

  • 09:01 7 Mayıs 2023
  • Siyaset
SEMSÛR - Semsûr’da seçimlere az bir zaman kalırken, hazırlıkların neredeyse tamamlandığını söyleyen Belediye Meclis üyesi Suzan şan, kentte bin 452 sandığın kurulacağını, bunun bin 446’sında sandık görevlilerinin bulunacağını belirtti. Suzan, depremden dolayı başka kente gidenler için “Nerede olursan ol bize ulaş oyunu kullan” diyerek çağrıda bulundu. 
 
Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne 1 hafta kalırken, siyasi partilerin seçim çalışmaları hızlandı. Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük depremin yıkımına neden olduğu kentlerden biri olan Sêmsûr’da (Adıyaman) ise yurttaşların iktidara yönelik tepkileri devam ederken, değişim talebi ise öne çıkıyor. Yurttaşlar, kayıplarının hesabını 14 Mayıs’ta soracaklarını vurguluyor. 
 
Kentteki seçim atmosferine ilişkin Adıyaman Belediye Meclis üyesi Suzan Şan değerlendirmelerde bulundu. 
 
‘2015 seçim rüzgarı esiyor’
 
Semsûr’da Yeşil Sol Parti seçimlerinin büyük bir hızla devam ettiğini belirten Suzan, kentte gitmedikleri köyün kalmadığını söyledi. Suzan, “İlçelerde ve köylerde ziyaretlerimiz, halk buluşmaları şeklinde geçiyor. Girilmeyen yerlerinde programlarını çıkardık. En yakın zamanda o yerlere de ziyaret gerçekleştireceğiz. Gittiğimiz köylerde halkın tevazusu ile karşılaşıyoruz. Bir değişimden yana olduklarını, değişim rüzgarının Yeşil Sol Parti’den yana estirdikleri çok net. Yasımız ve acımız ile beraber bir seçime gidiyoruz. 2015 seçimlerinin rüzgarını alıyoruz. Bunun sandığa yansıyacağını umut ediyoruz. Ümitliyiz, bu seçimde ciddi bir oy potansiyelini alacağımızı düşünüyorum” dedi. 
 
‘Depremzedeler ilk yanlarında kadınları gördü’
 
Yeşil Sol Parti’nin depremin ilk gününden bu yana Semsûr’da olduğunu, kendisinin de bir depremzede ve kurdukları kriz koordinasyonuyla halkın yanında olduklarını sözlerine ekledi. Suzan şöyle devam etti: “Depremin hemen ilk saatlerinde kriz masamızı oluşturduk. Lokasyonumuzla toplantı alıp çalışmalarımıza başladık. Halk ilk bizi sokakta gördü. İlk aşı onlarla beraber biz pişirdik. Kadınlar olarak özellikle bizler yanlarındaydık. Depremde girmediğimiz köy, dokunmadığımız insan kalmadı. Ama 20 yıldır biriken bir öfke ve karşı çıkış da var. Hayatımızın her alanında siyasetle karşılaşıyoruz. Bir markete gideriz, raflarda görürüz. Bundan dolayı bir bıkmışlık var. Halkın da bir değişime hazırlandığı çok aşikar. Yeşil Sol Parti’yle çabucak bir kucaklaşma var. Çünkü HDP ile fikriyatımız aynı. DEP’ten HADEP’ten Yeşil Sol Parti’ye o rüzgar esti. Yeşil Sol Parti, bir geleneğin devamıdır.” 
 
‘HADEP geleneğinden geliyoruz pes etmiyoruz’
 
Gazeteci, avukat ve Yeşil Sol Parti milletvekili adaylarının gözaltına alınarak tutuklanmasına da değinen Suzan, “Bunlar seçim güvenliğine dair bir operasyon olduğunu biliyoruz. Tutuklanan, gözaltın alınan arkadaşlarımızın tamamı sandık güvenliğine dair çalışan arkadaşlarımız. Bunların tamamının sandık güvenliğine dair olduğu belli. Bunlar elbet bizi yıldırmaz. HADEP geleneğinden geliyoruz biz. Pes etmiyoruz, devam ediyoruz. Onların yerine başka arkadaşlarımız geldi, sandık güvenliğini başka arkadaşlarımız götürüyor. Bu, onlar için bir yöntem. Boşuna başvurmasınlar” sözleriyle tepkisini dile getirdi. 
 
Semsûr dört bölgeye ayrıldı
 
Kentte bin 452 sandık kurulacağını, bunun bin 446’sında sandık görevlilerinin olduğunu paylaşan Suzan, sözlerine şunları ekledi: “Seçmen olarak depremde hayatını kaybeden ya da başka yere taşınanlar için izafi bir rakam söylemek mümkün değil. Semsûr’u dört bölgeye ayırdık, her bölgenin bir ilçe temsilcisi var. Her okulumuzda iki sorumlu bulunmakta. Her sandıktan bir görevlimiz olmakla beraber her ilçede iki avukat çalışıyor olacak. Sandıklarda çıkacak herhangi bir problemde okul sorumlumuza, avukat arkadaşlarımıza ve ilçe temsilciliklerimize bildirilecek ve anında bir müdahale olacak. Her sandık başı görevli arkadaşımızın elinde bilgilendirme kartı olacak. Bu bilgilendirme kartında sorumlu olan arkadaşlarımızın telefon numaraları olacak. Bu sandık görevlilerini oluştururken, diğer siyasi partilerle oluşturacağız. 6 sandığımız boşta ama o da sürekli telefon açılarak sandık görevlisi olmak isteyen oluyor. Bu sandık görevlendirilmesi ile ilgili eğitimlerimiz de başlayacak.”
 
‘Baskıları durdurmanın tek yolu oyunu kullanmak’
 
Depremden dolayı şehir dışına çıkan yurttaşlar tarafından günde ortalama 50 telefon aldıklarını ifade eden Suzan, yurttaşların gelip oylarını kullanmak istediklerine dair bilgi aldıklarını, bu konuda kendilerine yardımcı olduklarını işaret etti. Suzan, “Antalya, İzmir, Bursa, Aydın ve Mersin gibi şehirlerde yoğunluk var. Bu, genel merkezimizin özellikle Semsûr için ‘nerede olursa olsun gelip oylarını kullansınlar’ diye bir çalışması var. Dolayısıyla bu anlamda sosyal medya hesaplarımızda da paylaşıyoruz. Nerede olursa olsun bizi arasınlar ve sandıklara ulaştıralım. Korkmasın kimse, baskıları durdurmanın tek yolu, oyunu kullanmak” diye konuştu. 
 
 
 
 

Etiketler:

Okumadan geçme!