Sandıkları ve oyları sahiplenme çağrısı

  • 09:08 24 Nisan 2023
  • Güncel
Rojda Aydın 
 
MÊRDÎN - Mêrdîn’de seçim sandıklarının güvenliği için çalışmaların sürdüğünü belirten HDP Eşbaşkanı Berivan Bahçeci, müşahitlik için 786 kişinin başvurduğunu ancak görevli ya da olmayan herkesin sandıkları terk etmemelerini, sahiplenmelerini istedi. 
 
14 Mayıs seçimlerine 20 gün kala, her yerde sandıkların güvenliği de daha çok gündeme gelmeye başladı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) sandık güvenliği için çalışmalar yaparken, 541 bin 445 seçmenin sandık başına gideceği Mêrdîn’de de (Mardin) sandık güvenliği üzerinde duruyor. Şimdiye kadar 786 kişinin müşahitlik için başvurduğu kentte, yapılan çalışmalara ilişkin Halkların Demokratik Partisi  (HDP) Eşbaşkanı Berivan Bahçeci  bilgi verdi. 
 
‘21’inci yüzyıl kadınların ve Kürtlerin olacak’
 
Kürt halkının bu güne kadar bir çok seçimi yaşadığını belirten Berivan, 14 Mayıs seçimlerinin daha da önemli olduğunu söyledi. AKP iktidarının  20 yılı aşkın süredir halklara yönelik bir çok saldırı yaptığını dile getiren Berivan, bu seçimlerde sandıklara giderek iktidarı göndereceklerini belirtti. “Bu konuda kararlıyız” diyen Berivan, “Tüm Kürt halkının üzerinde yürütülen ve Türkiye’ye yayılan tecridi bu seçimlerde kıracağız. Özellikle de biz kadınlar rahat bir nefes almak istiyoruz. Bu yüzden diyoruz '21’inci yüzyıl kadınların ve Kürt halkının özgürlük yüzyılı olacak.' Bununu için de tüm alanlarda bu seçimin öneminden bahsediyoruz. Çalışmalarımızda da görüyoruz ki, kadınlar ‘Jin jiyan azadî’ sloganı ile isyanı büyütüyor ve tüm dünyaya da yayılmış durumda” ifadelerini kullandı. 
 
Müşahitlik için 786 başvuru
 
Seçim komisyonunun verilerine göre Mêrdîn’de  541 bin 455 seçmenin oy kullanacağını söyleyen Berivan, “Bu seçmenler için 746 okulda bin 844 sandık kurulacak. Yeşil Sol Parti  sandık görevlisi gösteremediği için sandıklarda müşahitler olacak. Şimdiye kadar 786 kişi müşahitlik için komisyona başvuru yaptı. Ancak komisyonun çalışmaları sürüyor. Başvurular da sürüyor. Bu seçim bizim için ne kadar önemliyse, sandık güvenliği de bizim için bir o kadar önemli. Bu yüzden de kadın ve gençlere çağrımız yine Mêrdînlilere çağrımız o gün sandıklara sahip çıksınlar, oylarına sahip çıksınlar” şeklinde konuştu. 
 
Müşahitlere eğitim veriliyor
 
Müşahitlere eğitim verildiğini belirten Berivan, müşahitlerin görevlerine ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Resmi olarak görevli koyamasak da müşahitlerin görevi de resmi görülüyor. Müşahitler gözlemci olabilir ancak itiraz etme hakları var. Bu şekilde Mêrdîn’de müşahitlerimize eğitim verdik. Sandık güvenliğine dikkat çekiyoruz nasıl sahip çıkacaklarını anlatıyoruz. Bir tek oyumuzun bile çalınmaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Müşahitler sadece imza atamıyor. Ancak tüm hukuksuzluklara itiraz edebiliyorlar. Yine müşahitler ıslak imzalı tutanakları sandık başkanından alabiliyor. Bu yüzden de tüm müşahitlerin bu bilinçte olmaları ve ona göre yaklaşmaları gerekir. Yine sandıklar açıldığında orada olmalılar. Sandıklarda sayım bittikten sonra ıslak imzalı tutanağı partiye getirmeliler. Bir hukuksuzluk olduğunda tutanak yoluyla itirazlarımızı yapabiliriz. En önemlisi de ıslak imzalı tutanak alınmalı.” 
 
‘Görev alan da almayan da sandıklara sahip çıkmalı’
 
Seçim günü görevli olan asker ve polisler için belge verildiğini hatırlatan Berivan, “Belgede isimleri olduğunda oy kullanabiliyorlar ve bu belgenin orada verilmesi gerekiyor. Eğer o belge oraya teslim edilmiyorsa o kişiler farklı sandıklara gidebilir ve oy kullanabilir. Bu yüzden bizim arkadaşlarımız o belgeleri onlardan almalı. Önceki seçimlerde gördük ki bu kişiler birden fazla oy kullanıyor. Görevli arkadaşlarımız bu konuda uyanık olmalı. Biz aslında çalışmalarımızı dün başlatmış değiliz, 4 aydır başlatmışız. Depremden dolayı ara verdik ve çalışmalarımızı deprem bölgesinde sürdürdük. Halkın arasına gittiğimizde halkın iktidara karşı çok tepkili olduğunu görüyoruz. Değişim şart. Hangi mahalleye girsen bunu hissediyorsun. Ancak 14 Mayıs her şeyden önemli. Görev alan ya da almayan arkadaşlar o gün oyuna sahip çıkmalı. Okulların önünde durmalılar. YSK’ye kadar o sandıklarla gitmeliler. Bu gün çalışmalarımızı ne kadar güçlü yaparsak yapalım eğer oyumuza ve sandıklara sahip çıkmazsak kazanamayız. Kazanmamız için sandıklara sahip çıkalım ve o günü halkımızın bayram günü yapalım” dedi.
 
Avukatlara sorumluluk çağrısı
 
“Avukatlarla da komisyon oluşturduk” diyen Berivan son olarak şunları söyledi: “Onlara çok büyük bir sorumluluk düşüyor. Bu sistemin değişmesini isteyen avukatlara çağrımız o gün sorumluluk alsınlar. Bu yüzden tüm avukatların seçim komisyonumuza başvurmalarını istiyoruz. Biz her okulda bir ya da iki avukat görevlendireceğiz.”
 
 
 
 

Etiketler:

Okumadan geçme!