KCDP Temmuz ayı raporu: 20 kadın katledildi

  • 09:09 3 Ağustos 2021
  • Şiddet Çetelesi
ANKARA - KCDP’nin hazırladığı rapora göre Temmuz ayında; 20 kadın katledildi, 12 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Temmuz ayında katledilen kadınların verilerini paylaştığı raporunu yayımladı. Rapora göre, Temmuz ayında; 20 katledildi, 12 kadın ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 
 
Rapora da ayrıca, 20 kadının 10’u evli olduğu erkek, 2’si birlikte olduğu erkek, 2’si tanıdık biri, 1’i baba, 1’i akraba, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 1’i oğlu, 1’i ısrarlı takipçi olan erkek tarafından katledildiği belirtildi. 1 kadının ise fail ile olan yakınlığının bilinmediği vurgulandı.
 
'Mücadele etmeye devam edeceğiz'
 
1 Temmuz'da İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kalkmasının ardından Türkiye'nin pek çok yerinde eylemlerinin sürdüğüne dikkat çekilen raporda, "Ülkenin onlarca şehrinde İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğimizi haykırdık. Mücadelemiz siyasilerin önümüze koydukları engellerle gerileyecek bir mücadele değildir. Anayasayı, yasayı, sözleşmeyi uygulatacak; eşitlik, özgürlük ve ayrımcılığa son vermek için mücadele etmeye devam edeceğiz" denildi.