23 Eylül 2013: Kadınlar Bagok'a yürüdü

  • 09:10 23 Eylül 2022
  • Tarihte Bugün
Mezarlıklara yönelik saldırıları protesto etme ve durdurmak amacıyla kadınlar, yürüyüş düzenledi. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde PKK’lilerin cenazelerinin defnedildiği “Şehit Agit Suruç Şehitliği”ne yönelik gerçekleştirilen saldırılar sonrasında bir araya gelen kadınlar  yürüyüş düzenledi. Kadınlar düzenledikleri yürüyüşü Bagok Dağı’nda bulanan mezarlığa ulaştıktan sonra sonlandırdı. 
 
Tarihte bugün yaşanan diğer gelişmelerden bazıları şöyle:
 
2016: soprano ve opera sanatçısı Leyla Demiriş, 1964 yılında başlayan sanat hayatını ve baş solistlik görevini otuzdan fazla yabancı opera ve birçok Türk Operası’nda en büyük partileri yorumlayarak sürdüren sanatçı, sanat yaşamını İstanbul Devlet Operası’nda baş solist olarak sürdürmekteyken hayatını kaybetmiştir. 
 
2016: Yazar Aslı Erdoğan, Osnabrück Belediyesi tarafından kendisine verilen Erich Maria Remarque Barış Ödülü’nü aldı.
 
2019: BM İklim Hareketi Zirvesi’nde konuşan iklim aktivisti Greta Thunberg, “Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz? Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız” sözleriyle liderleri eleştirdi.
 
2019: Kocaeli Orduevi mevkiinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Evleri’nde görev yapan öğretmen Serap Yılhan, çalıştığı kurumdaki usulsüzlüğü ortaya çıkarmak istediği için açığa alınmıştı. Serap Yılhan intihara sürüklenerek 23 Eylül 2019 tarihinde yaşamına son verdi.
 
2021: İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), Turuncu Dernek, Eşit Yaşam Derneği ve İzmir İş Kadınları Derneği ile toplumsal cinsiyet eşitliği temalı 3 yeni protokol imzaladı. Protokol töreni kadın örgütleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in katılımıyla Kültürpark'ta gerçekleştirildi. 
 
Törende belediye ve kadın örgütleri arasında imzalan protokollerin içeriği şu başlıklar altında açıklandı: 
 
 “* Turuncu Dernek ile imzalanan protokol kapsamında belediyenin farklı birimlerinde çalışanlar toplumsal cinsiyet eşitliğine dair farkındalık artırılacak. Dernek ile ortak eğitimler ve atölyeler düzenlenecek. Belediyenin başvuranı veya ortağı olduğu ulusal ve uluslararası projelerde kadınları ve kız çocuklarını güçlendirmek için birlikte hareket edilecek. Toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik kültür temalı Turuncu Bahçeler ve Kent Kadın Müzesi projelerinde ortak çalışılacak. Meslek Fabrikası ve Anahtar Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezi'nde meslek edindirme kurslarına kadınların katılımı teşvik edilecek. 
 
* Eşit Yaşam Derneği ile imzalanan protokol kapsamında eğitim, anket ve veritabanı çalışmaları yürütülecek. Belediyenin adil ve eşit hizmet anlayışı daha da geliştirilecek.
 
* İZİKAD ile de genç kadın girişimciler desteklenecek. Meslek Fabrikası’nda ofis desteği sunulacak. Ulaşım ve lojistik desteği verilecek eğitimler için yer imkânı sağlanacak.”
 
2021: ABD’nin Chicago kentinde bir ilk gerçekleşti. İlk Kadın Bankası (First Women’s Bank) yapılan törenle açıldı. Bankanın kadın girişimcilere iş kurmak ve büyütmek için sermaye bulmalarına yardımcı olmayı amaçlayan ilk finans kurumu olduğu belirtildi.