10 Ağustos 2015: YJA-STAR’lı Ekin Wan yaşamını yitirdi

  • 09:07 10 Ağustos 2022
  • Tarihte Bugün
 
Muş’un Varto ilçesinde 10 Ağustos 2015 tarihinde PKK’liler ile TSK askerleri  arasında çıkan çatışmada Ekin Wan Eltürk (Kader Kevser) yaşamını yitirdi. Ekin Wan’ın bedeni teşhir edildi.
 
Muş’un Varto ilçesinde 10 Ağustos 2015 tarihinde PKK’liler ile TSK askerleri  arasında çıkan çatışmada Ekin Wan Eltürk (Kader Kevser) yaşamını yitirdi. Erkek devlet sistemi Ekin’in mücadele kararlılığından intikam almak ve korku salmak çabasıyla onun bedenini teşhir etti. Bu ana dair fotoğraf kareleri ise dijital medyada kısa sürede yayıldı. Erkek-devletin kendi zihniyetini teşhir ettiği bu saldırı karşısında Ekin’in bedenini kadınlar sahiplendi, alanlara aktı. Günlerce “Ekin Wan’ın çıplak bedeni onurumuzdur” sloganları ve pankartlarıyla kadın bedenine saldırıları protesto eden kadınlar, alanlardan “Erkek-devlet şiddete soyundu kadınlar direnişi giyindi”, “Ekin Wan devleti ifşa eden bedenimizdir” mesajları verdi.
 
Tarihte bugün öne çıkan diğer önemli olaylar şöyle:
 
1896: Çek gazeteci,  yazar, çevirmen ve devrimci  Milena Jesenská doğdu. Milena’nın adı, çıkardıkları bir gazetede yazdığı yazılar ve sosyalistlerle  yaptığı işbirliği gerekçesiyle arananlar listesinden hiç eksik olmadı. Ancak o kalıp savaşmayı tercih etti. En sonunda Naziler  tarafından yakalanıp bir toplama kampına götürüldüğünde, direnciyle hep farklı bir yerde kalmayı başardı. 
 
1972: Kürt özgürlük mücadelesi ve kadın mücadelesinin öncü isimlerinden Zeynep Kınacı (Zilan) doğdu.  
 
1989: Adalet Bakanlığı ünlü 1 Ağustos Genelgesini yayınladı ve bununla birlikte cezaevlerindeki siyasi tutsaklara yönelik sistematik devlet şiddeti uygulamaya konuldu. Bütün cezaevlerinde buna tepki olarak direnişler, açlık grevleri gelişti. Bu süreçte Eskişehir Özel Tip Cezaevi, Bakanlığın kararı ile kapatıldı ve oradaki bütün tutuklular sürgün edildi. Eskişehir’den Aydın’a sürgün sevki sırasında, adeta bir ölüm tabutuna dönüştürülmüş cezaevi nakil aracının içine sıkıştırılmış tutuklulardan ikisi kapılar açılmadığı için havasızlıktan yaşamlarını yitirmişti.
 
Feminist kadınlar cezaevlerindeki şiddetin son bulması için bütün herkesi; bu katliama karşı çıkmaya, 1 Ağustos Genelgesinin kaldırılmasını talep etmeye, bu durumu protesto etmek için siyahlar giymeye ve gazeteleri siyah sütun atmaya çağırdı.
 
9 Ağustos’ta ilk eylemlerini siyahlar giyerek yapan kadınlar, hapishanelerde, ölümlere varan devlet şiddetini protesto etmek için Cağaloğlu Meydanı’nda yere yatarak yolu bir süre trafiğe kapattı ve basın bildirisi okudu. 10 Ağustos günü, siyahlı kadınlar Tünel’den Galatasaray’a kadar sessizce yürüdükten sonra ellerindeki küçük siyah kartonları havaya fırlattı ve alkışlarla dağıldı. Yürüyüş sonrası 11 kadın gözaltına alındı. Aslında polisin gözaltına aldığı kişi sayısı 4-5 kişiydi. Ancak birbirini bırakmayan kadınlar karakola giderken 11 kişi oldu. Kadınlar, iki gün Beyoğlu Karakolu’nda kaldıktan ve şubede ifadeleri alındıktan sonra 12 Ağustos Cumartesi günü tutuklandı. 28 gün sonra da ilk duruşmada serbest bırakıldılar.
 
2015: Şengal Êzidî Kadın Meclisi ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, çalışmalarını daha iyi yürütebilmek için komiteler oluşturuldu. 
 
2015: Kiran Gandhi, dünyada birçok kadının pede ulaşamamasına dikkat çekmek için Londra Maratonu'nu reglken pedsiz koştu. Kiran, ayrıca meme kanserine karşı kampanyayı desteklemek için pembe üniforma giydi.
 
2015: Nepal'in başkenti Katmandu'da kadınlar, eşitsizlik içeren anayasa taslağına karşı sokaklarda nöbet eylemi başlattı.
 
2018: İngiltere'de ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle greve çıkan temizlik işçileri, taleplerini görmezden gelen Adalet Bakanlığını işgal etti. Görüşme talebi kabul edilen kadınlar eylemi sonlandırdı.
 
2019: Dünya Demokratik Kadın Federasyonu (WIDF) Dünya Komitesi toplantısı Namibya’da başladı. “Cinsiyet Eşitliği, Dünya Barışı ve Herkes için Sosyal Adalet” teması ile gerçekleşen toplantı başkent Windhoek’da yapıldı. Toplantıya 5 bölge ve 18 ülkeden delegeler katıldı.