Dikmece için mücadele bitmedi, destek bekliyorlar

  • 09:04 10 Kasım 2023
  • Yaşam
 
Melike Aydın
 
HATAY - Dikmece köyünde, acele kamulaştırma kararına karşı yürütmeyi durdurma kararı verildiğini hatırlatan köylülerden Meryem Kutlu, karara rağmen çalışmalar devam ederse, heyet oluşturarak yetkililerle görüşeceklerini söyledi. “Mücadele bitmedi” diyen Meryem, sadece Dikmece’nin değil diğer köylerin de risk altında olduğuna dikkat çekerek, destek beklediklerini vurguladı. 
 
Mereş merkezli depremin üzerinden 9 ay geçerken, yıkımın olduğu kentlerde ise yaşam gün geçtikçe zorlaşıyor. Bu kentlerden biri olan Hatay’da, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından konut yapılmak üzere acele kamulaştırma kararı çıkarılmış, içinde zeytinliklerin ve binaların da olduğu Dikmece köyündeki arazilerde iş makineleriyle çalışmalar başlatmıştı. İstimlak kararına karşı açılan Yargıtay’a yapılan başvurunun ardından Hatay 3. İdare Mahkemesi, 7 Kasım’da yürütmeyi durdurma kararı verdi.  
 
Dikmece köyünden Meryem Kutlu, mahkemenin kararına dair ajansımıza konuştu. 
 
‘Henüz kazanmadık direnişimiz devam ediyor’
 
Mahkemenin kararının moral verici olduğunu söyleyen Meryem, bunu güçlü bir irade ortaya koymalarına borçlu olduklarını belirtti. Pes etmiş ve manipülasyonlara boyun eğmiş olsalardı, şimdiye kadar çoktan ağaçlarla beraber kültürel varlıklarını kaybetmiş olacaklarını kaydeden Meryem, “Direniş devam edecek. Henüz tam olarak kazanmadık. Bu bir aşama, kazanmaya doğru giden bir adım. Moral olarak hepimizi güçlendiren bir durum” dedi. 
 
‘Henüz inşaat durmadı, çalışmalar devam ediyor’
 
İnşaat çalışmalarının henüz zeytinliklere ulaşmadığını söyleyen Meryem, ancak şirket çalışanlarının yurttaşlara zeytin hasadından sonra kendi ağaçlarını kendilerinin kesmelerini, aksi halde kökünden sökecekleri şekilde tehditlerin olduğunu paylaştı. Meryem, “Henüz ortada bir bina yok. Biz gittiğimizde çalışmaya devam ediyorlardı. Jandarma barikat kurdu, tarlaya inmemizden korktular. Bu haberin ardından direniş çadırından pankartımız çalındı, çadırımıza zarar verildi ama böyle provokasyonlara gelmeyeceğiz. Daha güçlü şekilde direneceğiz” diye belirtti. 
 
‘İnşaat devam ederse heyetle gideceğiz’
 
Jandarmanın barikat kurmasına tepki gösterdiklerini, şirketi değil yurttaşı korumaları gerektiğini vurguladıklarını aktaran Meryem, “ ‘Şu anda siz suç işliyorsunuz, resmi evrakımızla geldik, durdurulması gerekiyor’ dedik. Ama hukuku tanımıyorlar. Karar yeni geldi. Birkaç gün bekleyeceğiz ama hala devam ederlerse bir heyetle yanlarına gideceğiz. Biz şiddet istemiyoruz. TOMA ile jandarmayla karşılaşmak istemiyoruz. Hukuk yoluyla sağlamak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde neler bekliyor bizi bakacağız” sözlerini kullandı. 
 
‘Vakıflı köyünde ve Kırıkhan’da da projeler gündemde’
 
Dikmece için duyarlılık çağrısında bulunan Meryem, “Dikmece düşerse her yerde aynı şeyi yaparlar. Şu anda göz koyulan mahallelerde de başlarlar. Bize Kırıkhan’dan desteğe gelen yaşlılar vardı. Bizden destek istediler. Vakıflı’da da böyle bir durumun olduğunu duyduk. Oradaki Ermeni kardeşlerimize, ‘birlikte direnelim’ çağrısı yapıyorum” ifadelerini kullandı. 
 
‘Göçe zorlanıyoruz’
 
Meclis Genel Kurulu’nda 7 Kasım günü AKP’li milletvekillerin imzasıyla “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Teklifi”nin kabul edilmesiyle devlete istimlak etme hakkı tanındığına değinen Meryem, söz konusu kanunun, hukuksuz olduğunu, evlerinden asla çıkmayacaklarının altını çizdi. Meryem, “Zaten kalan sağlam evlerimizi koruyacağız. Yaşam alanlarımız kısıtlandı ve korumak için her şeyi yapmaya çalışacağız. İstimlak edilen boş arazilerin hepsini delik deşik ettiler. Neden sürekli bir yerleri kazıyorlar? Tabi ki bizi göçe zorlamaya çalıştıklarını biliyoruz. Ancak bunu bu kadar açık şekilde yapmaları vahşettir, soykırımdır. Üzerimize bomba yağmıyor ama aynı baskı üzerimizde var. Buranın Gazze’den farkı yok. Aynı şekilde buradan kovulmaya çalışıyoruz. Arap Alevi halkı olarak evimize de boş tarlalarımıza da sahip çıkacağız” diye konuştu. 
 
Herkesten destek beklediklerini ifade eden Meryem, “Birlikte mücadele edersek başarırız”  diye ekledi.