Baharın vazgeçilmezleri hem şifa hem geçim kaynağı

  • 09:06 11 Nisan 2023
  • Yaşam
 
WAN - Wan’da baharın gelişiyle tezgahlarda yer almaya başlayan şifalı otlar bir yandan geçim kaynağı olurken, bir yandan da birçok sağlık sorununa şifa oluyor. 
 
Wan’da baharın gelişiyle çeşit çeşit şifalı otlar tezgahlardaki yerlerini almaya başladı. Oldukça rağbet gören sokaklara arabalarda pazarlarda tezgahlarda satılan otların başında ise gûlik (çiriş) geliyor. Nisan-Mayıs aylarında doğada yetişen gûlik çoğunlukla Colemêrg (Hakkari) ve ilçelerinden toplanarak Wan’a getiriliyor. Öte yandan şifalı otlar yaşanan ağır ekonomik krizde insanlar için bir geçim kaynağı haline de geliyor.
 
Otlar çeşitlenecek
 
Tezgahında gûlik ve kereng (kenger) esnaf, gûliki 15 TL’den kerengi ise 25 TL’den sattığını söylüyor. Bahar mevsiminin ilerleyen zamanlarında ot çeşitlerinin artacağını ifade eden  esnaf, “15-20 gün sonra lûşe, mendê, soryaz, sîyabo, heliz gibi otlar da çıkar, daha erken. Bu otlar Wan’da yok. Biz Gever ve Şemzînan’dan getiriyoruz. Burada sadece uçkun var” diye belirtiyor. 
 
Kürt yemeklerinin vazgeçilmezi pincarlar
 
Bölge halkının “pincar” olarak isimlendirdiği otlar eskiden beri Kürt yemek kültürünün vazgeçilmezleri arasında. Gûlik genelde pirinç ve bulgur yemeklerinde tercih edilse de etli yemeklerden zeytinyağlı yemeklere kadar neredeyse her yemeği yapılabiliyor. Bahar mevsimin simgesi pincarlar sağlık açısından da oldukça faydalı. Özellikle adet düzensizliklerine iyi geldiği söylenen gûlikin C vitamini açısından da zengin olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra sivilce, egzama gibi cilt sorunlarının iyileşme sürecine katkı sağladığı da ifade ediliyor.  
 
Artan fiyatlar
 
Başka bir sokakta kıska soğan satan esnafa fiyatları sorduğumuzda ise sitem ediyor. Geçen yıl 3.50 TL’ye alıp 7 TL’ye sattığı kıskayı bu yıl 40 TL’den alıp 50 TL’ye sattığını dile getiriyor. Esnaf, “Millet bunları alıp ekerek biraz stres atıyordu. Artık bunu da alamıyorlar” diyor.