Yaptığı sadece takı değil, krize karşı mücadele!

  • 09:03 21 Kasım 2022
  • Yaşam
 
WAN - Ekonomik krize, işsizliğe ve ayrımcılığa  karşı mücadele eden kadınlardan Berivan Şahin, atölyesinde eski, bozuk takıları dönüştürerek hem maddi kazanç sağlıyor hem de kültürünü yaşatıyor. 
 
Derinleşen ekonomik kriz işsiz sayısını her gün arttırırken, oran kadınlarda daha fazla. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) verilerine göre kadın işsiz sayısı 3 milyon 709 bin. Kadın işsizliğin yüksek olmasının yanı sıra istihdama katılan kadın sayısı da oldukça düşük. Bunun yanı sıra çalışan kadınların aldıkları ücretler de erkeklere göre daha az, aynı zamanda çalışma alanlarında mobbingden tacize her türlü baskıyla karşı karşıya kalıyorlar. 
 
Kürdistan’da kriz daha derin hissediliyor
 
Kürdistan’daki kadınlar da, ekonomik kriz, işsizlik ve yoksulluğu  derin hissederken buna karşı durma mücadelesini de elden bırakmayarak, direniyor. Berivan Şahin de ekonomik krize karşı ayakları üzerinde durmaya çalışan kadınlardan sadece biri. 
 
Takıları geri dönüştürme serüveni
 
Wan’da yaşayan Berivan, zorluklara ve krize karşı mücadelesini anlattı. Okulu bitirdikten sonra işsiz kaldığını ve kısa bir süre, bir takıcıda çalıştığını belirten Berivan, burada bozulan takıları tamir ederek, geri dönüştürdüğünü söyledi. Dönüştürdüğü takıların talep gördüğünü belirten Berivan, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Orada bozulan takıları geri dönüştürüyordum. Geri dönüştürdüğüm ürünler hazır ürünlerden daha çok talep görmeye başladı.  Çalıştığım iş yeri sahibi bana bir teklifte bulundu. Burada onunla birlikte ortak olmam istedi. Hiçbir ücret ödemeden sadece üretmemi istedi. Ben de kısa bir süreliğine orada çalıştım.”
 
Kısıtlı bütçeyle ilk adım
 
 Berivan, kendisinin sürekli bir arayış içerisinde olduğunu ifade ederek, “O süreçte sürekli bir arayış içerisindeyim. Takıcıda kısa bir süre çalıştıktan sonra daha sonra işten çıktım. Kendi işimi kendi atölyemde yapmaya karar verdim.  Üniversiteden bir arkadaşımla birlikte atölye açtık. Az bir bütçeyle kendi atölyemizi açtık” dedi.
 
Kültürü yaşatma çabası
 
Berivan, kendisinin eski takıları değerlendirdiğini, kağıt parçalarından rulo şeklinde boncuklar yaparak takı haline getirdiğini dile getirdi. Berivan, “Her şeyi tasarruflu kullanıyorduk. Bu işi yapmamdaki amaç hem geri dönüşümlü, tasarruflu  bir şey yapmak hem de eskiye yani kendi kültürümüzü yaşatmaktı. Çok ta güzel 
 
Her mevsimin zorluğu ayrı
 
Ekonomik sıkıntıların yanı sıra mevsimine göre de zorlukların yaşandığına dikkat çeken Berivan, “Geçim sıkıntısı tabi ki de yaşanıyor. Çoğunlukla yaz aylarında daha çok talep gören bir iş bizimkisi. Biz de ona göre yöneliyoruz. Kışın biraz daha az yazın ise daha çok iş yapıyoruz. Yani mevsimine göre ekonomik zorlukları yaşanıyor” diye ekledi.
 
Öğretmenliği bırakır
 
Daha önce kısa bir süreliğine öğretmenlik yaparak geçimini sağladığını söyleyen Berivan, öğretmenlik yaptığı süre zarfında yaşadığı zorlukların altını çizdi. Berivan, “Öğretmenlik yaptığım süre içerisinde halk eğitimde çok sıkıntılar yaşadım. Saçım açıktı diye giydiğim kıyafetlerden dolayı çok fazla üzerime geliyorlardı. Kimse konuşmuyordu benimle sadece müdür ve yardımcısı haricinde kimse konuşmuyordu benimle. Ve öğretmenliği bıraktım. Kendi istediğim ve sevdiğim işe yönelmek daha iyi hissettiriyordu bana. Kendi doğal ortamıma ve kendimi iyi hissettiğim alana gelmek istedim”.
 
‘Bütün zorluklara rağmen mücadele ettim’
 
Maddi sıkıntılardan kaynaklı bazen yiyecek ekmek dahi bulamadıklarını belirten Berivan, buna rağmen az da olsa ellerine geçen para ile  malzeme aldıklarını söyledi. Berivan, “İp alıyorduk, boncuk alıyorduk. Tabi bunun yanı sıra çevremde dalga geçenler vardı. Ancak bu bize daha da güç verdi, üstünde durma isteğimiz daha da yükseldi. Zorluklara rağmen mücadele ettim” diye belirtti.
 
‘Kendi benliğimi yaşatmak için çalışıyorum’
 
Atölyesinde yaptığı el emeği takıların kendi kültürleri olduğunu söyleyen Berivan,  “Aslında hiç yabancı olmadığımız bir meslektir takı. Yöremizden kaynaklı takıya daha düşkünüz. Geleneğimizden, kültürümüzden gelen şeydir. Takılardır, dövmelerdir, deq dediğimiz şey bizi ve kültürümüzü yansıtan şeyler. Bir iş olarak değil aslın da kendi benliğimi yaşatmak için çalışıyorum. Umarım bundan sonra da böyle bu şekilde devam eder. Ve benden sonrada kadınlara, çocuklara, gençler güzel bir vesile olur. Kadın yapamaz olgusunu kırdığımızı düşünüyorum” sözlerine değindi.
 
‘Yaptığımız iş kültürümüzü ve eskileri yaşatmaktır’
 
Berivan, “Birçok kadına emek ve çalışma yeri olur. Kendi yerlerini kendi kültürlerini benimsedikleri için kendilerini rahat hissetmelerini sağladık. Annemin de çok emeği var üzerimde kendisi de bir terzi. Bu işi bana sevdiren beni teşvik eden başta annem oldu. Yaptığımı işin verdiği mutluluğu yaşamak ve yaşatmak iyi hissettiriyor. Yaptığımız iş kültürümüzü ve eskileri yaşatmaktır" diye sözlerini sonlandırdı.