Mêrdîn de ‘Jin jiyan azadiyê ber bi azadiyê ve’ dedi!

  • 15:07 28 Eylül 2023
  • Güncel
 
 
MÊRDÎN -  TJA, “Bi jin jiyan azadiyê ber bi azadiyê ve” kampanyasına ilişkin Mêrdîn’de yaptığı açıklamada, tecride, özel savaş politikalarına ve kadın katliamlarına dikkat çekerek mücadeleyi güçlendirme çağrısı yaptı. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA), “Bi Jin Jîyan Azadî’yê ber bi Azadîyê ve!” şiarıyla başlattığı kampanyanın startını Mêrdîn’de de verdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mêrdîn İl Binası önünde yapılan açıklama ile kampanyayı duyuran TJA aktivistleri, “Bi jin jiyan azadiyê ber bir azadiyê ve” yazılı pankart açtı. Açıklamaya TJA aktivistlerinin yanı sıra, Barış Anneleri Meclisi, siyasi parti temsilci ve yöneticileri, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mêrdîn Milletvekili Beritan Güneş ile çok sayıda kadın katıldı.  
 
Açıklama metnini TJA aktivisti Jiyan Akan Kürtçe okudu.
 
‘Devrimi büyüteceğimizin sözünü veriyoruz’
 
Evrenselleşen kadın mücadelesine vurgu yapan Jiyan, kadın mücadelesinin rüştünün ispatlandığı, dünyanın her tarafına yayıldığı, mor rengini çığlığa dönüştürdüğü, tüm dünyada meydanları “Jin, Jiyan, Azadî” isyanına dönüştürdüğü bir yüzyılı yaşadıklarını ifade etti. Bu anlamda “Bi jin jiyan azadiyê ber bi azadiyê ve” şiarıyla yeni bir sürece yürüdüklerinin altını çizen Jiyan, “Erkek egemen zihniyetin bu topraklardaki en büyük suçlarından biri olan Lozan’ın 100’ncü yılı biterken biz kadınlar işgale, talana, tecavüze, şiddete, kırıma karşı sözümüzü her gün bir önceki günden daha güçlü söylemek üzere kampanyamızı başlatıyoruz! 21’nci yüzyıl bize kadın özgürlüğü mücadelesini başarıya dönüştürme sorumluluğunu yükledi. Bugün Rojhilat bu sorumluluğu üstlenmiştir. Ortadoğu’nun en zalim ve kadın düşmanı zihniyetlerinden birine karşı efsanevi bir mücadeleyi devam ettirmektedir. Bu mücadele, ‘Jin Jiyan Azadî’ şiarını dünyanın dört bir yanına kelebek etkisi gibi yaymaya devam etmektedir. Tanık olduğumuz bu devrim ruhuyla ve kadın mücadelesine olan inancımızla, bu devrimi büyüteceğimizin sözünü veriyor ve tüm dünya kadınlarının özgürlük mücadelesini selamlıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘Kürt Özgürlük Mücadelesi'ne karşı kimyasal silah kullanılması kabul edilemez’
 
Kurdistan’da, Ortadoğu'da ve dünyanın birçok yerinde yaşanan savaşların, sömürü, gasp, zorunlu göç, yoksulluk, işgal gibi insanlık onuruna aykırı suçların zeminini oluşturduğunu ifade eden Jiyan, “Özellikle Rojava ve Güney Kürdistan'da Kürt Özgürlük Mücadelesi'ne ve bu mücadeleyi yürüten kadınlara karşı kimyasal silah kullanılması kabul edilemez. Bu bağlamda savaşa karşı direnişi ve bu direnişin özgürlük değerini de içeren kampanyamız sürecinde yüksek sesle ilan ediyoruz; Öncelikle uluslararası kurum ve kuruluşların, tüm demokratik çevrelerin ve dünya kamuoyunun bu savaşa ve işgale karşı durması; özgürlük mücadelesine destek olması şarttır” sözlerine yer verdi.
 
‘Mardin’de özel savaş politikaları ile kadınlar hedef alınmakta’
 
Kadın düşmanlığının kaynağı olan aynı savaşın, çoğunlukla Kürt kadınların bedenine karşı yürütülmekte olduğuna dikkat çeken Jiyan, “Bugün Mardin’de özel savaş politikaları ile kadınlar hedef alınmakta. Fuhuş ve uyuşturucu batağına çekilmek istenen kadın özelinde Kürt halkına yönelik bir soykırım politikası yürütülmektedir. Bu düşman politikalarının son örneği Mardin’de geçtiğimiz haftalarda ortaya çıktı. Bir kadına sistematik tecavüzde bulundukları gerekçesiyle gözaltına alınan biri korucu 3 kişi serbest bırakıldı. Mahkeme, tecavüz faili erkekler hakkında ‘adli kontrol’ hükümlerinin ‘ağır olacağı’na karar verdi. İşgalci ve kadın düşmanı mahkemeler, kadınlara kolluk eliyle yaşatılan taciz, tecavüz, istismar ve katliamları ağır bulmamakta, failleri hafif ‘cezalarla’ bu suçlara teşvik etmektedir” diye belirtti.  
 
‘Sayın Öcalan halklar ve kadınlar için çözüm iradesidir’
 
Soykırım politikalarının Abdullah Öcalan’a uygulanan ve tüm topluma yayılan tecritten bağımsız olmadığını dile getiren Jiyan, “Sayın Öcalan halklar ve kadınlar için çözüm iradesidir ve bu gerçek asla değişmeyecektir. Sayın Öcalan’ın söyleyeceği tek cümle dahi Ortadoğu’da barışın temini için hayati önem taşımaktadır. Halkların barış ve birlikte yaşam umudunu tecrit etmek kimsenin haddi değildir. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kırılana dek mücadelemiz devam edecektir” şeklinde konuştu.
 
‘Gelin hep birlikte bu mücadeleyi güçlendirelim’
 
Kurdistan’da doğaya, emeğe, kadına, çocuğa, dillere, halklara yönelik yürütülen politikaların karşısında durduklarını kaydeden Jiyan, “Biz kadınlar biliyoruz ki kadın mücadelesi hiçbir tiranlığı tanımayacak, faşizme asla boyun eğmeyecek. TJA olarak bu kararlılıktan aldığımız güçle başlattığımız bu kampanya; kadınların özgürlüğü ve kadın uyanışı için verilen bitmek bilmeyen mücadelenin giderek güçlenmesine neden olacaktır. Buradan miras aldığımız Türk kadınlarına, feminist örgütlere ve tüm dünya kadınlarına sesleniyoruz; gelin hep birlikte bu mücadeleyi güçlendirelim” dedi.
 
‘Bu kampanya Sayın Abdullah Öcalan’a bir selamdır’
 
Ardından konuşan Yeşil Sol Parti Mêrdîn Milletvekili Beritan Güneş, kampanyanın önemine işaret ederek, kampanyanın PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü amaçladığını ifade etti. Kampanyanın kadın örgütlerini güçlendirmek istediğini kaydeden Beritan, “Buradan Rojhilat kadınlarını ve direnişlerini selamlıyoruz. Kampanyamız neyi amaçlıyor? Kampanyamız cezaevlerindeki tecride ‘hayır’ diyor. Kurdistan’daki ekolojik talana ‘yeter’ diyor. Bu kampanya kadın katliamlarına ‘yeter’ diyor. Bu kampanya Sayın Abdullah Öcalan’a bir selamdır. Bu kampanya cezaevlerine bir selamdır. Bu kampanya anadil savunucularına bir selamdır. Ve bu kampanya tüm dünya kadınlarına bir selamdır” dedi.
 
 Açıklama, "Jin, jiyan, azadî" sloganı eşliğinde son buldu.