DFG Mayıs ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı

  • 23:06 3 Haziran 2023
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - Mayıs ayında gazetecilere yönelik hak ihlalleri raporunu yayınlayan DFG, 1 Haziran itibari ile 79 gazetecinin tutuklu olduğunu kaydetti.
 
3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu ve Mezopotamya Ajansı Editörü Sedat Yılmaz’ın tutuklanmasına dikkat çekilen Mayıs ayı raporunda, “Dünya basın tarihi açısından, akademilerde tez konusu olacak bu ironik mesele için o gün sözümüz ve manşetimiz şuydu: “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde iki gazetecinin eline kelepçe takıldı. Bunu da unutmayacağız...”  denildi.
 
‘Toplumun haber alma hakkının engellendiği bir süreçte yaşıyoruz’
 
Uzun bir süredir toplumun her alanında kendini iyiden iyiye hissettiren iktidar baskısının had safhasında olunduğu belirtilen raporda, ekonominin, siyasetin, özgürlüklerin bir bütün olarak hayatın tıkanma noktasında olduğu bir süreçte Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine gidildiği hatırlatılarak, “Gazetecililer ve basın meslek örgütleri için iktidarda hangi siyasi partinin olduğundan çok, söz konusu partinin bu noktada hak ve özgürlüklere açtığı alan bizler açısında önemli olan. Sözümüzü, eleştirimizi, sesimizi yükselttiğimizi asıl alan da bu, hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı, basın ve ifade özgürlüğünün baskılandığı, toplumun haber alma hakkının engellendiği çok uzun bir süreç yaşıyoruz” ifadelerine yer verildi.
 
Raporun devamında şunlara değinildi:
 
“Bizler için temel amaç, bu konularda mücadele etmek, evrensel standartla bir basın özgürlüğü karnesine sahip olmak ve gazetecilerin işlerini hiçbir kaygıya kapılmadan yapabilecekleri alanlar açmak.
 
Bütün dünyada kabul görmüş ve o gün gazetecilerin ve toplumun bilgiye ulaşma özgürlüğünü kutlayacağı gün olan 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde derneğimizin eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu ve Mezopotamya Ajansı Editörü Sedat Yılmaz’ın bileklerine kelepçe vuruldu. Dünya basın tarihi açısından, akademilerde tez konusu olacak bu ironik mesele için o gün sözümüz ve manşetimiz şuydu: “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde iki gazetecinin eline kelepçe takıldı. Bunu da unutmayacağız
 
Hakikatleri gün yüzüne çıkaran yayıncılık
 
Dünya basın özgürlüğü endekslerinde gerileyen değil, bunun aksini yaşayan bir ülke olmak, hakikati görmezden gelerek örtbas eden bir yayıncılık değil tam aksine şartlar ne olursa olsun o hakikati gün yüzüne çıkaran bir yayıncılıkta ısrar anlayışını hakim kılmak en büyük hedefimiz. Mücadelemiz bunun için oldu bundan sonra da bunun için olacak.”
 
Mayıs ayı raporunun detayları şu şekilde sıralandı:
 
1-) Gazetecilerin yaşam hakkı ve güvenliğe yönelik ihlaller
 
Saldırıya Uğrayan Gazeteciler: 8
         
Evine Baskın Düzenlenen Gazeteciler: 6
 
Gözaltına Alınan Gazeteciler: 9
 
Tutuklanan Gazeteciler: 3
 
Kötü Muameleye Maruz Kalan Gazeteciler:  4
 
Tehdit Edilen Gazeteciler: 4
 
Haber Takibi Engellenen Gazeteciler: 11
 
Hapishanelerde Gazetecilere Yönelik İhlaller: 4
 
2-) Gazetecilere yönelik düşünce ve ifade özgürlüğü ihlalleri
 
Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteciler: 9
 
Hakkında Dava Açılan Gazeteciler: 1
 
Cezalandırılan Gazeteciler
 
Kişi Sayısı: 8
 
Hapis Cezası: 6 yıl, 9 ay, 9 gün
 
Para Cezası: 24.500 TL
 
Yargılaması Devam Eden Gazeteciler : 71
 
 Dosya Sayısı: 42
 
 Kişi Sayısı: 68
 
Tutuklu Gazeteci Sayısı (01 Haziran 2023 itibariyle): 79
 
3-) İnternet-Dijital medya mecralarına yönelik erişim engeli
 
Kapatılan İnternet Sitesi: 29
 
Erişim Engeli Getirilen Haberler: 545
 
Erişim Engeli Getirilen Sosyal Medya İçeriği:18