Kongra Star’dan tecride karşı mücadele çağrısı

  • 21:12 3 Haziran 2023
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - Kongra Star Halep Koordinasyonu, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik “disiplin cezalarını” ve Türkiye’nin tecridi ağırlaştırmasını kınayarak, kadınlara Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için mücadeleyi büyütmeleri çağrısında bulundu.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik 2 yılı aşkın bir süredir uygulanan ağır tecrit, avukatları ve ailesiyle görüşmesine izin verilmemesinden sonra Türkiye devleti, 26 Nisan 2023 tarihinde verdiği yeni bir “disiplin cezası” nedeniyle tecrit ve görüşme yasağını 6 ay daha uzattı.
 
Karara tepki gösteren Kongra Star Halep Koordinasyonu, Şêxmeqsûd Mahallesi’nin batısındaki 8 Mart binası önünde bir açıklama yaptı. Şehit Şîlan Kobanê Meclisi’ne bağlı Şehit Binefş Komünü Yönetim üyesi Hemîde Îsa Hisên, sivil kurum, meclis ve siyasi parti üyelerinin katılımıyla açıklamayı okudu.
 
‘Tecridi derinleştirerek halkların iradesini kıramaz’
 
Türkiye devletinin bölge halkına yönelik ırkçı zihniyetinin kınandığı açıklamada, “ Türk devleti ne yaparsa yapsın, tecridi derinleştirerek Önder Abdullah Öcalan’ın fikir ve felsefesine inanan halkların iradesini kıramaz” denildi.
 
Açıklamada, kapitalist devletlerin Abdullah Öcalan’ın fikir ve felsefesinden korktuğu, çünkü onların proje ve politikalarını teşhir ettiği belirtildi.
 
‘AİHM'nin yeniden yargılanma kararı engelleniyor’
 
Abdullah Öcalan ile görüşme yasağının 6 aya kadar tekrar uzatılmasını kınayan Kongra Star, Türk devletinin bu kararla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yeniden yargılanması kararının uygulanmasını ve “umut hakkı” kararının uygulanmasını engellemek istediğini dikkat çekti.
 
Açıklamada, Türkiye devletinin Kürtlere karşı yenildiği, halkın direnişini ve özgür iradesini ne kadar kırmaya çalışsa da Kürdistan Özgürlük Hareketi karşısındaki savaşta olduğu gibi yenileceği kaydedildi.
 
Kongra Star, tüm kadınları Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü için mücadele etmeye çağırdı.
 
‘Bu yıl fiziki özgürlüğünün yılı olacak’
 
Abdullah Öcalan’ın 25 yılı aşkın bir süredir İmralı Zindanı’nda göstermiş olduğu tarihi direnişi ve zirveye ulaşan bölge halkının direnişini selamlayan Kongra Star, bu yılın Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün yılı olacağını ve onunla kadınların ve halklarında özgürlüğe kavuşacağını kaydetti.