Nûn İnisiyatifi: Mutlak tecrit yeni bir döneme girdi

  • 20:21 3 Haziran 2023
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride ilişkin açıklama yapan Nûn inisiyatifi, insan haklarının ihlal edildiği uyarısında bulunarak, mutlak tecridin yeni bir döneme daha girdiğini ifade etti.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'la görüşme yasağının 6 ay uzatılmasını kınayan eylemler kapsamında Nûn Abdullah Öcalan'a Özgürlük İnisiyatifi açıklama yaptı. İnisiyatif yaptığı açıklamada, seçimlerin sona ermesi ve sonuçların açıklanmasının ardından Türk hükümetinin  Abdullah Öcalan'a yönelik disiplin yaptırımlarını 6 ay daha uzatan uluslararası komplolar dizisine devam ettiğini söyledi.
 
Abdullah Öcalan'a yönelik mutlak tecridin yeni bir döneme daha girdiğini ifade eden İnisiyatif, bunun da Abdullah Öcalan'a ve sağlığına dair tüm bilgilerin dışarıdan gizleneceği anlamına geldiğini belirtti.
 
‘Cezalar insan hakları sözleşmelerine aykırı’
 
Tecridi ve görüşme yasağının 6 ay daha uzatılması kararını meşru olmadığı ve uluslararası hukuk ihlali olduğu için reddettiğini belirten İnisiyatif, disiplin cezalarının tutukluların haklarını tanıyan insan hakları sözleşmelerine aykırı olduğunu söyledi.
 
‘İnsanlık dışı tecride son verilsin’
 
Son olarak, özgürlük sevdalılarına, uluslararası güçlere, uluslararası hukuk ve insani kuruluşlara Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü destekleme, bu cezaları reddetme ve insanlık dışı tecride son verme çağrısında bulunuldu.
 
Abdullah Öcalan ve Kürt halkının davasına yönelik uluslararası sessizliği kınayan İnisiyatif, Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü sağlanana kadar mücadeleyi sürdürme sözü verdi.