Galatasaray Meydanı’nda gözaltına alınan 13 kişi serbest

  • 17:29 3 Haziran 2023
  • Güncel
 
İSTANBUL- Galatasaray Meydanı’nda ters kelepçeyle gözaltına alınan Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları serbest bırakıldı. 
 
Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları, gözaltında kaybedilen yakınların akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılması talebiyle bugün bir kez daha Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak istedi. Ancak polisler açıklamaya izin vermeyerek, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin ile İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’nin de aralarında olduğu 13 kişiyi gözaltına aldı.  
 
Serbest bırakıldılar 
 
Ters kelepçeyle gözaltına alınan Eren Keskin, Gülseren Yoleri, Hanife Yıldız, İrfan Bilgin, Besna Tosun, Ali Ocak, Ali Tosun, Leman Yurtsever, Nazım Dikbaş, Cihan Kaplan, Bilal Yıldız, Aslı Takanay, Hünkar Hüdai Yurtsever ve Taylan Bekin, Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 
 
 Emniyet soruları 
 
Gözaltına alınan Cumartesi Annaeleri ile insan hakları savunucularına, “Sizi kim bu eylemlere yönlendirdi?” ve “Bu eylemleri ne için gerçekleştiriyorsunuz” şeklinde sorular yöneltildiği öğrenildi.