584’üncü F Oturumu: Tenzile Acar’ın yaşamı tehlikede

  • 14:03 3 Haziran 2023
  • Güncel
 
 
İSTANBUL- İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu “F Oturumu”nun 584’üncü haftasını hasta tutsak Tenzile Acar için gerçekleştirdi. Açıklamada Tenzile’nin yaşamının tehlikede olduğu belirtilerek yetkililer göreve çağrıldı.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 584’üncüsünü dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde bulunan ağır hasta tutsak Tenzile Acar’ın durumuna dikkat çekildi. Açıklamada kitle ellerinde “Tenzile Acar serbest bırakılsın” dövizi taşıyarak “Tedavi haktır engellenemez”, “584.F Oturumu hasta mahpus Tenzile Acar serbest bırakılsın” pankartı açtı. Sık sık "Tedavi haktır engellenemez", "İnsan hakları ile insandır", "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek", "Tecrit öldürür dayanışma yaşatır" ve "Tenzile Acar serbest bırakılsın" sloganları atıldı. Kitle adına açıklamayı İHD cezaevi Komisyonu üyesi Meryem Bars okudu. 
 
Tenzile’nin yaşamı tehlikede
 
Cezaevlerinde umut hakkı ihlali, tecrit, infaz yakma, hasta tutsakların tedavi edilmemesi, tutsakların ölüme mahkum edilmesi gibi bir çok sorunun yaşandığını vurgulayan Meryem, “Yetkilileri, insan hakları normlarına uymaya, uluslararası hukukta da tanımlanan insan ve mahpus haklarına saygı göstermeye, yaşanan sorunlara acil çözüm üretmeye çağırıyoruz” dedi. Ardından hasta tutsak Tenzile Acar’ın durumuna dikkat çeken Meryem, “Tenzile Acar, kronik Hepatit-B ve ağır Tüberküloz hastası olup hastalıklarına bağlı olarak nefes almakta zorlanma, aşırı yorgunluk, aşırı halsizlik ve boğazından kan gelmesi gibi sorunlar yaşamakta, düzenli tıbbi takip ve tedavi altında olması, hastalıklarına özel beslenmesi, temiz ve havadar bir ortamda yaşaması gerekmesine rağmen hapishane koşulları buna imkan vermemekte, bu durum Tenzile Acar’ın yaşamına tehdit oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.
 
‘Tenzile askerlerin önünde muayeneye zorlandı’
 
Meryem, devamında Tenzile’nin annesinin aktardığı bilgileri şu şekilde paylaştı: “21 Mart 2017’den beri tutuklu olan kızımın hastalığı her geçen gün ilerliyor. Dört duvar arasında göreceği tedavi de sağlıklı olmuyor. Kızım yeterince hastaneye götürülmüyor. İlk olarak tutuklandıktan 4 yıl sonra hastaneye götürülmüştü. Götürdüklerinde de ters kelepçeyle götürmüşlerdi ve erkek askerlerin önünde tedaviye zorlanmıştı.  Sonrasında da 2 ay hücrede tuttular. Hastaneye giderken gelirken ciddi sorunlar yaşıyor, yeterli tedavisi yapılmıyor.”
 
‘Doktora derdimi anlatamadan geri getiriliyorum’
 
Tenzile’nin 30 Mayıs günü kuzeni ile yaptığı görüşmeyi de dile getiren Meryem, Tenzile’nin durumunun her geçen gün ağırlaştığına dikkat çekti. Tenzile’nin aktarımları ise şu şekilde: “Ağzımdan sürekli kan geldiği için tüberkülozun ağırlaşmış olmasından endişeleniyorum. Hastaneye götürüyorlar ama hiçbir şekilde muayene olmadan doktora derdimi anlatamadan geri getiriyorlar. Çoğu zaman doktor da bana kinli gibi olumsuz davranıyor. Tahlil sonuçları çıktığında hastaneye götürüyorlar ama doktorun odasına bile götürmeden, sadece tahlil sonuçlarını alıp geri getiriyorlar. Bana sonuçları hiçbir şekilde bildirmiyorlar. Hastalığım hangi evrede ne aşamada, sağlık durumum nasıl bilgi vermiyorlar. Sorunların çözülmesi için kaç kere dilekçe versek de sorunlarımız aynı şekilde devam ediyor.”
 
‘Kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz’
 
Kelepçe ve askerlerin önünde muayeneye zorlanarak tedavinin engellendiğini belirten Meryem, “Mahpusların sağlık ve yaşam haklarının korunmasından devletin doğrudan sorumlu olduğunu ve tedavi edilebilir hastalıklar nedeni ile mahpusların sağlık ve yaşamlarını kaybetmelerinden  yetkililerin sorumlu olacağını hatırlatıyoruz. Ağır hasta mahpus Tenzile Acar ve bütün ağır hasta mahpusların serbest bırakılarak, sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz”
 
Açıklama sloganlar ile son buldu.