Cumartesi Anneleri 949’uncu haftalarında da meydana çıktı

  • 12:40 3 Haziran 2023
  • Güncel
 
 
İSTANBUL- Cumartesi Anneleri, polis saldırısına rağmen eylemlerinin 949’uncu haftasını Galatasaray Meydanı'nda gerçekleştirdi.
 
Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylem 949’uncu haftasında devam etti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararlarına rağmen polis ablukasının sürdüğü Galatasaray Meydanı’nda Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları eylemlerini büyük bir kararlılıkla sürdürüyor. Bu haftaki eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekilleri Oya Ersoy, Musa Piroğlu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri ve çok sayıda Cumartesi Annesi/İnsanı katıldı.
 
Israrla süren eylem
 
Cumartesi Anneleri’nin de aralarında olduğu kitle yürüyüş gerçekleştirerek meydana gelmesinin ardından polis, kitleye saldırarak, etraflarını kalkanlar ile ablukaya aldı. Bu sırada kitlenin eylemini takip eden gazeteciler de darp edilerek meydandan uzaklaştırılmaya çalışıldı.
 
‘İşkence uyguluyorsunuz’
 
Polisin kitleyi ablukaya aldıktan sonra Cumartesi Anneleri’ni darp ederek ve ters kelepçe ile gözaltına almaya çalışmasına karşı alanda bulunan kitle “işkence uyguluyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.
 
Cumartesi Anneleri gözaltına alındı
 
Daha sonra aralarında Eren Keskin ve Gülseren Yoleri'nin de  olduğu yaklaşık 15 kişi ters kelepçe ile gözaltına alındı.