Amed’de kaybettirilenlerin akıbeti soruldu

  • 11:55 3 Haziran 2023
  • Güncel
 
 
AMED - İHD Amed Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 747’nci haftasında kaybettirilen ve 29 yıldır hiçbir haber alınamayan Salih Çalık ve Sinan Fidan’in akıbetini sordu.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 747’nci haftasında Amed’in Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi. Eylemde, kaybettirilenlerin ve katledilenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankart açıldı. Bu haftaki eylemde 6 Haziran 1994 yılında, Amed’in Kocaköy ilçesine bağlı Şahlat köyünde askerler tarafından gözaltında kaybettirilen Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbeti soruldu.
 
‘Adalet arayışları devam ediyor’
 
İlk olarak konuşan İHD Amed Şube Sekreteri Yakup Güven, kayıp yakınlarının yıllardır arayış içinde olduklarını belirterek, adalet arayışlarının ve mücadelelerinin devam ettiğini vurguladı.
 
Ardından İHD Amed Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Derya Yıldırım, Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın hikayesini okudu.
 
Askerlerden köye baskın
 
Şahlat köyünde ikamet eden Salih Çalık’ın 1993 yılında köylerinin askerler tarafından yakılması sonucu ailesiyle birlikte Amed merkeze göç ettiğini kaydeden Derya, ancak Salih'in köyde ekilen arazileri olduğu için sürekli köye gidip geldiğini belirtti. Olay günü Salih'in köyde bulunduğunu ifade eden Derya, köyün olduğu alanda askeri operasyonun başlatıldığını ifade etti.
 
Gözaltına alınırlar
 
Derya, ardından şöyle devam etti: “Operasyon sırasında askerler köyün merkezine gelerek uzun namlulu silahlarla köyü taramaya başlar. Tarama esnasında iki köylü yaşamını yitirir. Olayda Sinan Fidan’da ayağından yaralanmıştı. Yaralı olduğu için köyden çıkamayınca Süleyman Muntaş’ın evine sığınmıştı. Ancak askerler kaldığı evi tespit ederek, eve baskın düzenler. Yapılan baskın sonucunda ev sahibi Süleyman Muntaş, yaralı Sinan Fidanı tedavi etmek için evde bulunan Salih Çalık, askerler tarafından gözaltına alınır. Ev sahibi Süleyman Muntaş, 25 gün sonra askerler tarafından serbest bırakılır. Serbest bırakılan Süleyman Muntaş, yalnızca iki gün Salih ve Sinan ile birlikte gözaltında tutulduklarını, sonrasında ikisini onun yanından götürüldüklerini ve günden sonra bir daha kendilerinden haber almadığını anlatır.
 
29 yıldır kayıplar!
 
Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbeti konusunda bir bilgiye ulaşamayan aileler; Diyarbakır DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunur. Salih Çalık’ın annesi, savcıya ‘iki kişinin Süleyman Muntaş’ın evinden askerler tarafından gözaltına alındığını, Muntaş’ın da buna şahit olduğunu’ anlatır. Ancak Savcı dilekçeyi aileye iade ederek, ‘Bu şahısları biz almadık, gidin örgütten sorun’  diyerek ailelerin talebini geri çevirir. Aileler, çocuklarının akıbetini ortaya çıkarmak için verdiği tüm çabalardan bir sonuç elde edemezler. O tarihten itibaren Salih Çalık ve Sinan Fidan’dan bir daha haber alınamaz.”
 
Açıklama, bir dakikalık oturma eylemiyle son buldu.