Nûdem Örgütü engellilerin sesi oluyor

  • 09:02 3 Haziran 2023
  • Güncel
 
Gulistan Şahîn
 
QAMIŞLO – Qamişlo’da 2 yıl önce kurulan Nûdem Örgütü, engelliler için çalışmalar yürüterek onların sesi oluyor ve toplumsal yaşama katıyor.  
 
Nûdem Engeliler İçin İnsani Gelişim ve Hazırlık Örgütü Qamişlo’da 2 yıldır engelliler için çalışmalar yürütüyor. Nûdem Örgütü, kendi imkanları çerçevesinde Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşayan engellilere ulaşarak onların sesi olmaya çalışıyor. Oldukça ilgi gören örgüt, engelliler için birçok yaşamsal aktivite ve kendilerini ifade edebilecekleri mesleki çalışmalar yürütüyor. 
 
Nûdem Örgütü’nün amaçları
 
Örgüt, engellilere her türlü insani yardımın yanı sıra tedavi imkanları sunuyor. Nûdem Örgütü aynı zamanda tüm bölgelerdeki engellilere yardım etmenin alt yapısı oluşturmak için çalışma yürütüyor. Engellilerin yaşam koşullarını ve hareket etme alanlarını genişletip rahatlatmak için önemli ve değerli bir çaba veriyor.  Engelliler için özel yasaları tüm resmi kurumların yardımı ile çıkarmaya çalışıyor. Yine mümkün olan tüm destekleri bölgesel ve uluslararası kurumların desteği ile sürdürüyor ve engellilerin sorunlarına karşı duyarlılık ve bilinçlendirme çalışmaları yapıyor. İlerleyen süreçte fiziki, psikolojik, mesleki, tekniki ve eğitim merkezlerini tüm Kuzey ve Doğu Suriye’de geliştirmeyi amaçlıyor. Engellilere bakan ailelerin eğitimleri için de hazırlıklar yapılıyor. Sonraki süreçte tüm Kuzey ve Doğu Suriye’de çalışmalar yürütecek. Merkez ve şubelerini açma çalışmaları da sürüyor. Uluslararası sözleşmelerdeki engellilerin hakları ve yine Kuzey ve Doğu Suriye’deki kanunlara göre çalışmalarını sürdürecek. 
 
Nûdem Örgütü’nün Sözcüsü Dalyan Mehmûd çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.  
 
Gönüllüler tarafından kuruldu
 
Örgütün 2021 yılında bir grup kadın tarafından açıldığını söyleyen Dalyan, “Nûdem Örgütü, Kuzey ve Doğu Suriye’de örgütlendi ve merkezi Qamişlo’da. Burada gönüllüler çalışma yürütüyor. Yardım gerektiğinde biz de gidiyoruz. Engelli insanları gözlemleyip onlar için çalışma yürütüyor. Engellilerin yanı sıra engelliler ile daha fazla ilgilenebilsinler diye aileleriyle de ilgileniyoruz. Yine örgüt olarak mesleki olarak da projeler geliştiriyoruz” dedi. 
 
‘2021 verilerine göre 3 bin engelli var’ 
 
2021 verilerine göre, Rojava’da 3 bin engelli olduğu bilgisini paylaşan Dalyan şöyle devam etti: “Rojava’da yaklaşık olarak 3 bin engelli var. Önümüzdeki süreçte yenileri eklenebilir. Buna göre, yeni sayı ortaya çıkıyor. Rojava’da daha çok felç, down sendromu gibi engellilik durumları var. Bizler onların ihtiyaçlarına göre ekonomik ve manevi olarak destek veriyoruz. Yine gönüllü insanlar da yardım ediyor. Down sendromlular için etkinlikler yapıyoruz. Onlarla sohbetler geliştiriyoruz. Yine resim, el işi ve bilgisayar eğitimleri veriyoruz. Engellilerin bu şekilde çok hızlı öğrendiklerini görüyoruz. Yine birçok toplumsal kurumla ve Özerk Yönetim ile ilişkilerimiz var. Burada engellileri çalışmalara katmak için çabalıyoruz.”
 
‘Aileleri de eğitiyoruz’
 
Engellilerin aileleriyle de ilgilendiklerini kaydeden Dalyan, “Aileleri eğitiyoruz, çocukları ile nasıl ilgileneceklerini anlatıyoruz. Kimi aileler engelli çocuklarından utanıyor ve evde tutuyorlar, birlikte hareket etmek istemiyorlar. Bizler onları çalışmalara kattığımızda aileler bunu görünce onlar da bir çok alanda atktivitelere katılıyorlar” dedi. 
 
Engelliler için birçok etkinlik yapılıyor
 
Engellilerin psikolojilerini ve ruh hallerini anlamaya çalıştıklarını dile getiren Dalyan şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle engellilerin ailelerini uyarıyoruz, nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda. Bizim psikoloğumuz var. Onları kuruma getirerek birçok etkinlik yapıyoruz. Onlara iş öğretiyoruz, doğa ile iç içeyiz, ağaç dikiyoruz birlikte. Amacımız bu çocukları toplumsal yaşama katmak. Önceleri yanlarına gittiğimizde çok korkuyorlardı ama ilgilendiğimizde çok mutlu oluyorlar. Onlar da bize yaklaşıyor ve yaşama katılıyor. Günlük olarak engelli çocuklar geliyor ve burayı kendi kurumları olarak görüyor.”
 
Gönüllüler yardım ediyor
 
Gönüllülerin engelli insanlara yardım etmek istediğini belirten Dalyan, “Gönüllü çok ve her açıdan bize yardım ediyorlar. Buna göre biz de engellilerin ihtiyaçlarını yerine getiriyoruz. En çok da süt, sandalye, ilaç gibi konularda yardımcı oluyoruz. Tedavi konusunda da yardım ediyoruz. Bize gelen yardımlar çerçevesinde biz de onlara yardımcı oluyoruz. Bir yandan da verdiğimiz seminerler ile bilinçlenme oluşturuyoruz. Engellilere nasıl yaklaşılması gerektiğini anlatıyoruz. Bir süre önce de Rojava Üniversitesi’nde bir seminer verdik” sözleriyle ne tür yardımlar yaptıklarını anlattı. 
 
‘Engellilerin sesi oluyoruz’
 
Nûdem Örgütü’nün etkilerine ilişkin de konuşan Dalyan, “Nûdem Örgütü toplumda önemli bir etki yaratıyor. Son olarak engellilerin ailelerine de çağrım şu ki; çocuklarını toplumdan uzak tutmasınlar, çünkü onlar değerli. Gönüllülere de çağrım bize destek olsunlar ki biz de engellilerin sesi olabilelim” dedi.