Saldırılara gözaltılara tepki: Mücadele sürecek

  • 20:15 30 Kasım 2022
  • Güncel
 
İZMİR - Kadınlar Birlikte Güçlü, 25 Kasım’da gerçekleşen saldırıları ve dün 14 kentte 50 kadın hakkındaki gözaltına alınmasını protesto ederek kadın mücadelesinin engellemelere rağmen devam edeceği mesajını verdi. 
 
İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü, polisin İstanbul, Colemêrg, Cizîr, Wan, Agirî, Erzirom ve Ankara’da  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele  Günü’nde alanlara çıkan kadınlara saldırmasına ve dün kadınlara yönelik gerçekleşen gözaltılara ilişkin Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. 25 Kasım’daki polis şiddeti ve Tevgera Jinên Azad’ya (TJA) yönelik saldırılara karşı sokakta olduklarını söyleyen kadınlar, “Gözaltılar serbest bırakılsın kadınları değil katilleri yargıla” yazılı pankart açarken sık sık “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, ”Jin jiyan azadî”, “Bijî berxwedana jinan”, “Kadınları değil katilleri yargıla” ve “Adalet biziz susmayacağız” sloganları attı. Açıklamayı kadınlar adına Mehtap Alişan okudu.
 
‘Yasaklarınızı tanımıyoruz’
 
25 Kasım’da pek çok ilde sokakta olduklarını hatırlatan Mehtap, ataerkil zihniyetin dört bir yandan kadınları işkenceyle gözaltına aldığını belirtti. İzmir’de yürüyüşün polis tacizleriyle devam ettiğini söyleyen Mehtap, aynı gün daha öncesinde de valilik tarafından yasaklanan İstanbul, Colemêrg, Cizîr, Wan, Agirî, Erzirom ve  Ankara’da polisin sokağa çıkan kadınlara saldırdığını anımsattı.
 
Mehtap şöyle dedi: “İstanbul Taksim Tünel Meydanı’na 25 Kasım Platformu’yla çıkan kitle de sokaklarda ve Karaköy’de polis saldırısı sonucunda 200’e yakın kadın gözaltına alındı. Gözaltı sırasında kadınlar darp edildi, yerlerde sürüklendi ve ters kelepçelendi. Polis ayrıca Tüm Otomotiv Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) yöneticisi Dilbent Türker’in bacağını kırarak gözaltına aldı.”
 
‘Şiddete karşı mücadelenin uyruğu yok’
 
25 Kasım'da gözaltına alınan iki kadın hakkında sınır dışı kararı verildiğini ifade eden Mehtap, “Erkek şiddetinin olmadığı gibi şiddete karşı mücadelenin de uyruğu yoktur! 25 Kasım sınır dışı sebebi olamaz! Avukatlarımız karara itiraz ederken aynı zamanda bir avukat arkadaşımız ölümle tehdit edildi.
 
Birbirimizden aldığımız güçle ‘Şiddetsiz Sömürüsüz Bir Dünyayı Mücadelemizle Kazanacağız’ diyerek 27 Kasım’da 15.00'da Kadıköy İskele'deyiz. Yasaklarınızı tanımıyoruz! Diyen kadınlar ise yine işkenceyle gözaltına alındı, yüzü aşkın kadın ve LGBTi+ arkadaşımız gözaltına alındı.  Saldırıları elbette ki bunlarla kalmayan erkek- devlet polisiyle, hukukuyla, adalet saraylarıyla biz kadınları baskılamaya devam ediyor” şeklinde konuştu.
 
‘Korkularınızı gerçeğe çevireceğiz’
 
Dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “örgüt üyeliği” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında 14 kentte 50 kadın hakkında gözaltı kararı verildiğini ve çok sayıda kadının gözaltına alındığı kaydeden Mehtap, “Kararla birlikte Amed’de sabah saatlerinde bazı evlere düzenlenen baskınlarda, TJA aktivisti Figen Ekti, Mekiye Ormancı ile Bedia Akkaya, Kadın Akademisi üyesi Figen Aras, Sultan Esen ve aralarında  İzmir’den kadın yoldaşımızın da bulunduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı” dedi.
 
Mehtap, tüm keyfi yasaklamalara rağmen direneceklerini belirterek “Buradan bir kere daha tekrarlıyoruz. Önümüze ördüğünüz duvarlar biz kadınlara vız gelir. Nasıl ki tüm keyfi yasaklamalarınıza rağmen sokaklarda olup şiddete karşı dayanışmamızla direndiysek bugün yine direnmeye devam edeceğiz. Siz bugün bizi alırsınız fakat yarın biz alanlara tekrar geliriz. Yine geliriz kadınlara bizleri nasıl sömürdüğünüzü anlatırız. Yine geliriz kadınlara ataerkil devletinizin iyi hal indirimleriyle bizleri nasıl ölüme sürüklediğini anlatırız. Yine geliriz bu alana ve kadınlara anlatırız özgür bir dünyayı ellerimizle yaratacağımızı” dedi.