‘Bu zulmün baş sorumlusu Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı’dır’

  • 12:07 30 Kasım 2022
  • Güncel
 
AMED - Tutsak yakınlarının, Adalet Nöbeti eyleminde konuşan İnci Güler, “Bu zulmün baş sorumlusu Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanlığı’dır” dedi.
 
Amed’de hasta ve infazı yakılan tutsaklar için başlatılan Adalet Nöbeti eylemi Diyarbakır Adli Tıp Kurumu (ATK) önünde devam etti. Eyleme, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER) yöneticileri katıldı.
 
‘Zindanda ve dışarıda direniş devam edecek’
 
Eylemde konuşan hasta tutsak yakını İnci Güler, bu zulmün en büyük sorumlusunun Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanlığı olduğunu kaydederek, “Cezaevinde durumu çok ağır olan hasta tutuklular var. Ne siyasi partiler ne de kamu kuruluşları bu konuda vicdanlı yaklaşıyorlar. Ama onlara şunu söylüyoruz, ‘Bugün biz isek yarın sizsiniz.’ Hasta tutukluları serbest bıraksınlar, denetimli serbestliği uygulasınlar. Ama siyasi partiler hala sessiz. Sıra onların çocuklarına gelmedikçe bizi anlamayacaklar ama biz her zaman söylüyoruz, tutuklular zindanda biz de dışarıda direnişe devam ediyoruz” şeklinde konuştu. 
 
Eylem, “Hak, hukuk, adalet” ve “Bijî berxwedana zindanan" sloganlarıyla sona erdi.