İran’da kadınların eylemi erkeklere de cesaret verdi

  • 09:02 28 Eylül 2022
  • Güncel
 
Melike Aydın 
 
HABER MERKEZİ - İran’da Jîna Mahsa Amînî’nin işkence edilerek katledilmesi ardından ülke geneline ve dünya ülkelerine yansıyan protesto gösterilerinin yetersiz olduğunu kaydeden İranlı A., yine de kadınların eyleminin, erkeklere de cesaret verdiğini söyledi. A., hem Türkiye hem de dünya halklarına, destek çağrısı yaptı. 
 
İran’da Jîna Mahsa Amini’nin rejime bağlı “ahlak polisleri” tarafından işkence edilerek katledilmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan protesto gösterileri devam ediyor. Yaşamını yitiren, gözaltına alınan ve kendisinden haber alınamayan insanların sayısı sürekli artarken, bilinen rakamlara göre şimdiye kadar en az 60 sivil 13 polis yaşamını yitirdi, En az 500 kişi de gözaltında. 
 
Ülkede 43 yıldır dayatılan Molla rejimi nedeniyle 4 milyon insan İran’dan göç ederken, bunun büyük bir bölümünün ise beyin göçü olduğuna dikkat çekiliyor. 
 
İran’dan Türkiye’ye göç eden ve can güvenliği nedeniyle adını A. olarak vereceğimiz kişi, hem kendi yaşadıklarını hem de son süreçte yaşananlara dair ajansımıza konuştu. 
 
Yoksulluğu had safhada yaşadığını, güvenliğinin sağlanmadığını kaydeden A., İran’da devam eden kadın mücadelesinin erkeklere de cesaret verdiğini ifade etti. A., sürekli değişen gözaltı ve ölüm sayısına dair hem Türkiye hem de dünya halklarından destek bekliyor. 
 
‘Halk yoksul ve güvencesiz, polis ise keyfi’
 
Yaklaşık bir yıldır Türkiye’de yaşayan A., Tahran’da evine peş peşe üç kez hırsız girdiğini dile getirerek şöyle devam etti: “Fakirlik olduğu için hırsızlık var. Onları emniyet büyütüyor. Polis bana hiç yardım etmedi. 5 ay depresyondaydım. Mecburen Türkiye’ye geldim. Buradan da çıkmayı düşünüyorum. Tahran’da yalnız yaşıyordum. Ama kalabalık bir ailede yaşasam da, sokakta kardeşimle gezsem de başıma bunlar gelebilirdi. Polise gittim, kendileri hırsızları büyütüyorlar. Hiç yardım etmediler.” 
 
Kadınların eylemi erkeklere cesaret verdi
 
İran’da en az 20 yıldır rejime karşı bir savaş verildiğini ve kadınların çok zor koşullarda yaşadığını, kaydeden A., kadınlara zorla hicap giydirildiğini söyledi. Ülkede devam eden eylemlerden kaygı duyduğunu ifade eden A., “Erkekler önceden korkuyordu, şimdi kadınların arkasından geliyorlar. Çünkü belki bir gün eşim, kızım, ‘Mahsa Amini gibi olabilir’ diyorlar” diye belirtti. 
 
Din adı altında baskı
 
Dinin öne sürülerek, halka hem zorluğun hem de yoksulluğun dayatıldığını kaydeden A., “Dışarıda insanların gözünün önünde çocuklarını öldürüyorsunuz, ama bir özür bile dilemiyorsunuz. Geçen yıl yolcu uçağı vuruldu ve 178 insan hayatını kaybetti. Çocuklar, kadınlar öldü. İran, kendi halkına hakaret ediyor” diye konuştu. 
 
‘Gerçekleri saklayamazlar’
 
İran halkının özgür ve refah içinde yaşamak istediğini vurgulayan A., “Biz 2022’de yaşıyoruz ama interneti yasaklıyorlar. Çünkü insanları öldürüyorlar ve özür dilemiyorlar. Elektriği kesiyorlar, ama bütün dünya duydu. Polis Mahsa Amini’nin kalp krizi geçirdiğini söyledi. Ama polis kafasında iki yerin kırıldığını da ekledi. Bunu duyuran gazeteci ise tutuklandı ve nereye götürüldüğünü kimse bilmiyor. Daha ne kadar insan öldürecekler?” diye sordu. 
 
‘Rakamlar değişiyor, sessiz kalınmamalı’
 
En az 60 kadının, 16 polisin yaşamını yitirdiğini ve yaklaşık 500 kişinin de gözaltına alındığını iddia eden A., bu rakamın her an artabileceğine işaret etti. Polislerin, “öldürür ve kimseye hesap vermeyiz” dediğini kaydeden A., “Ben İranlı ünlülerin konuşmalarını istiyorum. Korkmasınlar, ne kadar korkacağız. 43 senedir korkuyoruz, kaçıyoruz. 4 milyon insan İran’dan çıkmış, çoğu okuyan insanlar. Çünkü polis bizi öldürüyor. Korkmuyoruz. Bütün dünya arkamızda. Futbolcumuz Ali Kerimi gibi yapın, Instagram’dan bir kelime bile söylenmesi bizim için önemlidir. Sizi İran halkı ünlü yaptı, şimdi size düşen konuşmak” dedi. 
 
Sanatçı ve aydınlardan destek istedi
 
Türkiye’de yapılan eylemlerin görünür olmadığını dile getiren A., “Biz kadınlardan destek istiyoruz. Bugün bize yarın sizedir. Yardımcımız olsunlar. Türkiye’deki ünlülerden de yardım istiyoruz. Tarkan’a mesaj atmaya çalıştım. Türkiye’de insanlar seviyor” diyerek, sanatçı ve aydınlardan İran’da yaşananlara dair ses vermelerini istedi. 
 
‘Polis banka ve mescitleri ateşe verip halkı suçluyor’
 
Polisin banka, mescit gibi kurumları yakarak, halkın yaktığını iddia ettiğine değinen A., son olarak şu sözleri kullandı: “Onlar savaştan kaçıyor. Sokaklarda ateşler yakılıyor. İran halkının üzerine atıyorlar. Bir videoda polisin nasıl bankaları ateşlediğini, camlarını kırdığını gördük. Asla İran halkı yapmıyor. Bunca insan öldü, bunca insan hapse girdi. Bunu dünyaya anlatın. Bize yardımcı olun.”