28 EYLÜL 2022 JINNEWS GÜNDEMİ

  • 09:00 28 Eylül 2022
  • Gündem
 
 
* Kürt siyasetine saldırıları ve cezaevlerindeki hak ihlallerini değerlendiren HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eşsözcüsü Halide Türkoğlu, “Toplumun cezaevine doldurulduğunu söyleyebiliriz. Devlet bir şekilde bu insanlardan intikam almaya çalışıyor” dedi.
 
* İran’da Jîna Mahsa Amînî’nin işkence edilerek katledilmesi ardından ülke geneline ve dünya ülkelerine yansıyan protesto gösterilerinin yetersiz olduğunu kaydeden İranlı A., yine de kadınların eyleminin, erkeklere de cesaret verdiğini söyledi. A., hem Türkiye hem de dünya halklarına, destek çağrısı yaptı. 
 
*İçişleri Bakanlığı tarafından, 2017'de zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Fikri Demirbaş'ın ailesine, “zırhlı aracın zarar gördüğü” gerekçesiyle açılan 250 bin Euro'luk tazminat davası Diyarbakır 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde 4’üncü duruşması görülecek. (09.00)
 
*Rosa Kadın Derneği kurucu üyesi Fatma Gültekin'in “örgüt üyeliği”  iddiasıyla yargılandığı davanın 7’nci duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (09.45)
 
*Emine ve Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde başlattıkları Adalet Nöbeti 569’uncu gününde devam ediyor. (10.00-16.00)
 
*Tutsak yakınları Adalet Nöbeti kapsamında Diyarbakır ve İzmir'de basın açıklaması gerçekleştirecek. (11.00-15.00) GÖRÜNTÜLÜ
 
*İHD Diyarbakır Şubesi Çocuk Komisyonu ile Shuder, Rengarenk Umutlar, Baro Çocuk Hakları Merkezi ve Göç Vakfı'nın Ceylan Önkol'un katledilme yıldönümüne ilişkin Diyarbakır Adliyesi önünde ortak basın açıklaması gerçekleştirilecek. (12.30)
 
* CHP Kadın Kolları, Pir Sultan Abdal Derneği ve 29 Ekim Kadınları Derneği, Jina Mahsa Amini’nin katledilmesini protesto etmek için Ankara, Yüksel Caddesi'nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirecek. (18.00) GÖRÜNTÜLÜ