Hemşire Ömür’ü katleden fail hakkında müebbet hapis istemi

  • 16:46 10 Ağustos 2022
  • Hukuk
 
İSTANBUL - Kartal’da hemşire Ömür Erez’i ateşli silahla katleden fail Rahmi Uygun hakkında "tasarlayarak öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.
 
İstanbul’un Kartal ilçesinde 20 Ocak günü Aile Sağlığı Merkezi’nde hemşire Ömür Erez’i ateşli silahla katleden fail Rahmi Uygun hakkında "tasarlayarak öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 24 sayfalık iddianamede, Rahmi Uygun'un Ömür ve akrabalarını olaydan yaklaşık 7 ay önce tehdit ve tacize maruz bıraktığı, Konya'dan getirdiği ateşli silahla da Ömür’ü katlettiği belirtildi. Öte yandan faile yardım ettiği iddia edilen iki failin ise "tasarlayarak öldürmeye yardım etme" suçundan 20'şer yıla kadar hapis cezası ile yargılanması istendi.
 
Katlettikten sonra kaçmış!
 
Olay yerinde yapılan kamera görüntüsü araştırmasında ise kapüşonlu bir erkeğin sağlık merkezinin giriş bekleme salonunda Ömür’e tabancayla ateş ederek yaraladığı ve olay yerinden kaçtığı, incelemelerin ardından failin, Rahmi Uygun olduğunun tespit edildiği kaydedildi. Olay yerinden kaçan failin, Kartal'daki bir börekçide arkadaşıyla buluşarak otomobille Bağcılar'a geçtiğine yer verilen iddianamede, fail Rahmi Uygun ve Musa Teymur'un Bağcılar'daki bir kafede yakalandığı belirtildi. Bir diğer fail Yücel Özcan'ın ise hastanede yatarak tedavi gördüğü ve taburcu olmasının ardından yakalandığı vurgulandı.
 
Korktuğu için şikayetçi olamamış
 
İddianamede, failin Ömür’ün Fransa’da olan kardeşini de tehdit ettiğine dikkat çekilirken, Ömür’ün kardeşine “fail Rahmi Uygun'un kendisini zarar vermesinden korktuğu için şikayetçi olamayacağını ancak kendisinden kurtulmak istediğini” dile getirdiği de vurgulandı. Öte yandan Ömür’ün komşuları da katledilmeden yaklaşık 5 ay önce fail Rahmi Uygun tarafından tehdit edildiğini aktardı.
 
Faillerden ezbere ifadeler
 
Fail ifadelerinde, bilindik cümlelerle katliamı meşrulaştırmaya çalışırken, diğer failler Musa Teymur ve Yücel Özcan ifadelerinde Ömür’ü tanımadıklarını ve katliamdan haberleri olmadığını öne sürdü.
 
Ateşli silah fotoğrafları göndermiş!
 
Siber İnceleme Raporu'na da yer verilen iddianamede, Ömür’ün 21 Aralık 2021'de Facebook üzerinden fail Rahmi Uygun'u şikayet ettiği ve bunun üzerine de failin Ömür’e farklı tarihlerde ateşli silah fotoğrafları gönderdiğinin tespit edildiği belirtildi. Failin telefonunda yapılan incelemede de Ömür’ün adresi, işyeri ve kişisel bilgilerine dair arşiv yapıldığı belirtilirken, yine telefonda atış talimi yaptığına dair videoların olduğu ortaya çıktı. Kriminal inceleme ve otopsi raporunda ise olay yerinde 6 adet kovan bulunduğu, 4 adet merminin de Ömür’ün vücuduna isabet ettiği paylaşıldı.
 
İddianame kabul edildi
 
İddianamede fail Rahmi Uygun'un "tasarlayarak öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve "ruhsatsız silah bulundurma" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.  Ayrıca diğer failler Musa Teymur ve Yücel Özcan'ın "tasarlayarak öldürmeye yardım etme" suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. Hazırlanan iddianame, gönderildiği Anadolu 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilirken, tutuklu faillerin yargılanmasına ise önümüzdeki günlerde başlanacağı kaydedildi.