Adalet Nöbeti’nden seslendiler: Artık sesimizi duyun

  • 16:38 10 Ağustos 2022
  • Güncel
 
İZMİR - Adalet Nöbeti’nin 97’nci gününde Kırıklar F Tipi Cezaevi önünde bir araya gelen tutsak yakınları, “Artık buradaki annelerin sesini duyun” diye seslendi. 
 
Hasta ve infazları yakılan tutsakların serbest bırakılması talebiyle ailelerinin başlattığı Adalet Nöbeti 97’nci gününde Kırıklar F Tipi Cezaevi önünde sürdü. "Deng bide zindanan”,"Hasta tutsaklara özgürlük" yazılı önlükleri giyen tutsak yakınları sık sık, “Biji berxedana zindanan” , “Hak hukuk adalet” sloganları attı. Ailelere, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bayraklı İlçe Örgütü destek verdi. 
 
HDP Bayraklı İlçe Eşbaşkanı Ayşe Sılık, ailelerin yanında olduklarını ve eylemlerini desteklediklerini ifade etti.  Cezaevlerinde hasta tutukluların birçok sorun yaşadığını ifade eden Ayşe "Hasta tutukluların tedavisi sağlanmıyor. Tedavi için gittikleri hastanelerde kelepçeli muayene dayatmasına maruz kalıyorlar. Tutuklular üzerinde bu tecrit politikalarının son bulması gerekiyor” diye konuştu.
 
Aysel Tuğluk için adalet talebi
 
Demans hastası olduğu için darbe suçlamasıyla cezaevinde bulunan Çevik Bir’in tahliye edildiğini ancak Aysel Tuğluk’un serbest bırakılmadığını ifade eden Ayşe, yetkililere şöyle seslendi: “İnsani olarak değerlendirmek gerekiyor. Artık buradaki annelerin sesini duyun. Bu annelerin çocukları tecrit altındayken bu anneler nasıl uyuyacak? İnsan hakları savunucuları yetkililer, hukukçular bu sesi duysunlar. Biz herkes için adalet istiyoruz.”