Gözaltındaki kadınlara İstanbul Sözleşmesi sorusu

  • 10:43 18 Mart 2022
  • Güncel
 
DİYARBAKIR - Gözaltında bulunan kadınların alınan ifadelerinde İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin yaptıkları eylemler suçlama olarak yöneltildi.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı ile Diyarbakır merkezli olarak iki gün önce yapılan ev baskınlarında aralarında siyasetçi, sivil toplum örgütü temsilcisi ve sendika yöneticilerinin de olduğu 23 kadın gözaltına alındı.
 
Diyarbakır TEM Şube'de tutulan birçok kadının emniyetteki ifadeleri tamamlanırken, geriye kalan kadınların da bugün ifadelerinin alınması bekleniyor.
 
İfade sırasında kadınlara İstanbul Sözleşmesi, 25 Kasım ve 8 Mart’ta yapılan eylem ve etkinliklerin sorulduğu belirtildi. 
 
Gözaltında tutulan kadınların isimleri şu şekilde: Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, dernek yöneticisi Nevin Oyman ve dernek üyesi Fatma Gültekin, yerine kayyım atanan Sur Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı, Yenişehir Belediye Meclis üyesi Emine Kaya, SES Diyarbakır Şube Kadın Sekreteri Fatma Yıldızhan, TÜMBEL-SEN Şube Eşbaşkanı Nihal Yanık, Eğitim Sen 1 Nolu Şube Sekreteri Hatice Efe, BTS Şube Kadın Sekreteri Bahar Uluğ, TJA Aktivistleri Zekiye Güler ve Jale Okkan ile Sakine Karadeniz, Birsen Güneş, Hazal Yıldırım, Safiye Akdağ, Esma Efetürk, Yıldız Kardaş, Gülşen Özer, Evin Yelboğa, Ayşe Emine Akşahin, Emine Çetiner ve Keziban Kuday.