Yeşil Sol Parti'nin Meclis Başkanı Adayı Tülay Hatimoğulları

  • 11:51 2 Haziran 2023
  • Siyaset
ANKARA - Yeşil Sol Parti milletvekillerinin yaptığı ilk toplantıya göre, Grupbaşkanvekili Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç’un yeni kongre sürecine kadar devam etmesi yönünde karar çıktı. Meclis Başkanvekili Sırı Süreyya Önder olurken, Tülay Hatimoğulları'nın ise Meclis Başkanlığı’na aday olarak gösterilmesi kararına varıldı.
 
Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti ) milletvekilleri ilk toplantısını gerçekleştirdi. Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın ile HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan’ın başkanlık ettiği tanışma ve yeni dönemi değerlendirme toplantısında partinin grup yönetimi de belirlendi.
 
Önceki dönem grup başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç’un grup başkanvekilliğinin yeni kongre sürecine kadar devam edeceği belirtildi. Meclis İdare Amirliği görevini Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan, Meclis Başkanvekilliğini ise İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in yürütmesi kararlaştırıldı. Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise Yeşil Sol Parti’nin Meclis Başkanlığı’na aday gösterilecek. 
 
Meclis içtüzüğüne göre siyasi partiler milletvekili sayısına Meclis Başkanlık Divanı’na üye veriyor. Bu kapsamda Yeşil Sol Parti'nin Meclis Başkanvekili olarak belirlenen Sırrı Süreyya Önder üç haftada bir Meclis’i yönetecek vekillerden biri olacak.
 
Toplantı sonucunda ayrıca Mithat ve Pervin HDP'de kalacağı, Yeşil Sol Parti 'ye geçmeyeceği kaydedildi. 
 
Yeşil Sol Parti Meclis grubu yaz aylarında siyasi perspektifi tartışacakları bir kamp gerçekleştirmeye de karar verdi.
 
Öte yandan Meclis'te 28. Yasama Dönemi bugün başlıyor. En yaşlı üye olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yöneteceği oturumda, milletvekilleri yemin edecek.