HDP Kadın Meclisi: Gasp edilen tüm kazanımlarımızı geri alacağız

  • 13:01 25 Mart 2023
  • Siyaset
 
 
ANKARA - Cumhur İttifakı’na kadınların kazanımlarını gasp etme pazarlığıyla dahil olan Yeniden Refah Partisi ve Hüdapar’a tepki gösteren HDP Kadın Meclisi, “Gasp edilen tüm kazanımlarımızı geri alacağız” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi,  kadınların yaşam ve diğer tüm haklarını seçim pazarlığıyla gasp etmeye çalışan Cumhur İttifakı’na, yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Açıklamada, “Boyun eğemeyeceğiz” vurgusu yapıldı.
 
‘Kadın kazanımların hedef alınması şaşırtmadı’
 
AKP ile Yeniden Refah Partisi’nin imzaladığı ittifak deklarasyonunun basına yansıdığı belirtilen açıklamada, “Deklarasyon metninin yine kadın kazanımlarımızı hedef alması ise şaşırtmadı. Metinde 6284'e dair “ailenin bütünlüğünü bozucu maddelerin ayıklanması" bir siyasi program olarak seçmene sunuluyor. Bir gece vakti meclise sunulmadan çıkılan İstanbul Sözleşmesi’nin ardından, etkin uygulanmayan 6284 de hedefte. Kadınların mücadelesi sonucu Anayasaya konulan 6284 bir haktır, bir kazanımdır” denildi. 
 
‘Bu kanun kadının yaşam hakkını koruyor’
 
“Değişiklik kadını hedef alıyor” denilen açıklamanın devamında şunlar belirtildi: “Çünkü 6284 şiddet gören ya da bu yönde bir tehdit altında bulunan kadın, çocuk, aile bireyi ve tek taraflı ısrarlı takip mağdurlarının korunması ve bu kişileri hedef alan şiddetin önlenmesi için alınacak önlemleri düzenliyor. Kanun fiziksel şiddetin yanı sıra, ekonomik, psikolojik, cinsel şiddet gibi farklı şiddet türlerini de kapsıyor. Yani bu kanun her yönüyle etkin uygulanması halinde birçok kadının yaşam hakkını koruyacak niteliğe sahip.
 
Kurulan seçim ittifakı kadınların kazanımlarını gasp ediyor
 
6284 de tıpkı İstanbul Sözleşmesi gibi etkin uygulanmadığı gibi hedef haline getirildi. AKP-MHP iktidarı kadına yönelik şiddeti önlemeye dair politika geliştirmemekle birlikte bugün kurdukları seçim ittifakı da biz kadınların kalan kazanımlarını gasp etme peşinde. İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin ardından en az 603 kadının katledildiği, 464 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdiği biliniyor. Elbette bu verilere de devlet kaynaklarından ulaşamıyoruz. Çünkü devlet bütün kurumlarıyla kadını şiddet gördüğü eve hapsetmekle meşgul.
 
İktidarı kadınlar gönderecek
 
İktidarın kadınlara insani yaşam koşulları sunmak gibi bir derdi hiçbir zaman yoktu. Şimdi de erkekler için ‘refah’ yaratabilmek için kadının yaşam hakkından nafaka hakkına tüm kazanımlarına el uzatan, erkeklerin masa başında yaptığı anlaşmalar peşindeler. Hep söyledik, yine söylüyoruz: Kabul etmedik, etmiyoruz. Boyun eğmedik, eğmiyoruz. Bütün kadınlara sözümüzdür: Gasp edilen tüm kazanımlarımızı geri alacağız, iktidarı biz kadınlar göndereceğiz, saltanatlarına biz kadınlar son vereceğiz!”