Gazetecilere yönelik polis şiddeti Meclis gündeminde

  • 13:54 9 Ağustos 2022
  • Siyaset
 
ANKARA - HDP’li Feleknas Uca, gazetecilere dönük polis şiddetini Meclis gündemine taşıyarak, “Gazetecilerin hem psikolojik hem fiziksel şiddete uğramasını, seyahat, haber takibi gibi haklarının engellenmesini önleyecek bir düzenleme için herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır” diye sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, gazetecilerin yaşadığı polis şiddetini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Feleknas, Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun (MKGP), 2022 yılının ilk 7 ayını kapsayan kadın gazetecilere yönelik hak ihlalleri raporuna işaret etti.
 
‘Gazetecilere yönelik baskı her geçen gün artıyor’
 
Önergede, ”14 gazeteci şiddete maruz kalırken, 6 gazeteci mesleğini icra ederken tehdit edildi, 10 gazetecinin evine baskın yapıldı, 26 gazeteci gözaltına alındı, Bir gazeteci tacize uğradı. 31 gazetecinin sahada haber takibi, bir gazetecinin seyahat hakkı engellendi. Altı gazeteci, gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklanmıştır. Bir gazeteci ajanlık dayatmasına maruz kalmış, bir gazeteci doğum yaptığı için işten çıkarılmıştır. Gazetecilere yönelik baskı, sansür her geçen gün artarken, kadın gazeteciler sahada daha çok zorluklarla karşılaşılmaktadır” denildi. 
 
Feleknas Fuat Oktay’a şu soruları yönlendirdi:
 
“* Kadın gazetecilerin hem psikolojik hem fiziksel şiddete uğramasını, seyahat, haber takibi gibi haklarının engellenmesini önleyecek bir düzenleme için herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?
 
* Kadın gazetecilerin doğum gibi nedenlerle işten çıkarılmasını nasıl değerlendirmektesiniz? Bunu önlemeye yönelik ne tür çalışmalarınız bulunmaktadır?
 
* Şu ana kadar sosyal medyada gazetecilere hakaret ve tehditlerde bulunan kaç kişiyle ilgili adli işlem yapılmıştır?
 
* Cezaevlerinde kaç gazeteci bulunmaktadır? Cezaevlerindeki gazetecilerden kaçı kadındır?
 
* AİHM ve Anayasa Mahkemesince gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklamalara ilişkin birçok ihlal kararı ortada iken aynı ihlallerin devam ettirilmesinin amacı nedir? Bunu önlemeye yönelik herhangi bir düzenleme yapılacak mıdır?”