Amed Şehir Tiyatrosu yeni oyunla tiyatro severleri ağırlıyor

  • 09:49 21 Eylül 2022
  • Kültür Sanat
 
DİYARBAKIR - Amed Şehir Tiyatrosu’nda oynanan Dek û Dolabên Scapen oyunu yoğun ilgiyle karşılanıyor. Oyunculardan Nurşen Adıgüzel, “Oyunlarımız birçok kesime ulaşırken aynı zamanda çalışmalarımız Kürtçe olduğu için de birçok alan bizim için yasaklanmış durumda” dedi.
 
Amed Şehir Tiyatrosu’nda 17 Eylül’de sahnelenmeye başlayan ve 23 Eylül’e kadar devam edecek olan Dek û Dolabên Scapen (Scapin’in Dolapları) oyunu yoğun ilgiyle karşılanıyor. 1671’de Fransız yazar Molière tarafından yazılan oyun, ikisi kadın sekiz oyuncunun yer aldığı ekiple sahneleniyor. Oyunun yönetmenliğini Özcan Ateş, yardımcı yönetmenliğini ise Şilan Alagöz üstleniyor. 
 
Dek û Dolabên Scapen oyuncularından Nurşen Adıgüzel, kültür sanat alanında Kürtçeye dönük tahammülsüzlük ve yasaklamaların yanı sıra Amed Şehir Tiyatrosu’nda sahneledikleri oyun hakkında bilgi verdi.
 
Tüm oyunlar Kürtçe
 
Uzun süredir Kürt kültürü ve Kürtçe üzerinde çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Nurşen, “Bu dile geldiği zaman da olağanüstü olaylar karşımıza çıkıyor. Ama bu bizim için sorun olmamalı, çünkü biz Kürt'üz ve çalışmalarımızı Kürtçe yapıyoruz ve yapacağız da. Bu sorunlar hiçbir arkadaşımız için engel olmamalı. Oyunlarımızı sergilemek için turnelere çıkıyoruz ama dilimiz Kürtçe olduğu için birçok yer bize yasaklanıyor. Daha sonra yasaklanan oyunların tekrar kabul edilmesi durumu var, bu da komik bir olay. Bunlar bize engel değil. Evet, yasaklıyorlar ve işimizi yapmamıza izin vermiyorlar; ama biz yine işimizi devam ettiriyoruz. Sokaklarda ve salonlarda çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘Dünyanın dört bir yanından izleyicimiz var’
 
“Halkın bizi sevdiğini hissedebiliyoruz” diyen Nurşen, “Salonlarımız onlar sayesinde coşku ile doluyor” diye belirtti. Nurşen, halk tarafından gösterilen ilgiden mutlu olduklarını paylaşırken, Nurşen, “Bu ilgi ve alakayı görünce enerjimiz ikiye katlanıyor. Halkımızın bu konuda bize her zaman destek çıkmasını istiyoruz. Zaten hiçbir zaman bizi yalnız bırakmadılar, buna inanıyoruz. Dünyanın dört bir yanından izleyicimiz var ve biz de onlarla iç içe olup enerjilerine ortak oluyoruz” diye belirtti. Oyunların tanınması ve başarılarını Amed Şehir Tiyatrosu’na borçlu olduklarına dikkat çeken Nurşen, “Annelerimizden gençlere, büyükten küçüğe büyük bir ilgi ve alaka var tiyatroya karşı. Oyunlarımız birçok kesime ulaşıyor. Ve bu izleyici kitlesi Hinek Henek’te daha çok katlandı” ifadelerine yer verdi.
 
Molière'in kaleme aldığı ve 17 Eylül’de ilk kez sahnelenen Dek û Dolabên Scapen'in de ilgi gördüğüne değinen Nurşen, tiyatro severleri oyuna çağırdı.
 
Oyun hakkında
 
Fransız oyun yazarı Moliere'in 24 Mayıs 1671'de ilk defa Paris, Palais-Royal Tiyatrosu'nda sahneye koyduğu 3 perdelik (ve her bir perde sırayla 5, 8 ve 13 sahnelik) bir komedi oyunudur. Bu eserin antik Grek oyun yazarı Terentius tarafından yazılmış olan "Phormio" adlı komediden uyarlandığı kabul ediliyor.
 
Oyunun kahramanı hilekâr ve düzenbaz Scapin devamlı olarak yalan ve dolanla hayatında herkesten öne geçmeye çalışan bir kişi. Kendini beğenmiş, kibirli, küstah bir karaktere sahip olan Scapin, yapamayacağı hiçbir şeyin olmadığını düşünür. Fakat aynı zamanda çok kurnaz ve diplomasi üzerinde üstün yetenekli biridir. Oyundaki diğer kişileri birbirlerine karşı kukla gibi oynatır. Baş karakterin oyunda iki genç çifte yardım etme hedefi vardır ve oyun boyunca bu hedefinden de şaşmaz.