Doğa savunucularının yargılandığı dava ertelendi

  • 18:48 2 Şubat 2023
  • Hukuk
MUĞLA - Kömür ocağına karşı yaptıkları eylem sırasında gözaltına alınan doğa savunucuları Gülören Demir ile Füsun Kayra hakkında açılan davanın 5'inci duruşması görüldü.
 
Muğla Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’na yapılmak istenen kömür ocağına karşı direnirken gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 2 doğa savunucusunun yargılandığı davanın 5'inci duruşması Milas 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada "Kamu görevlisine mukaveket" suçlamasıyla yargılanan Gülören Demir ve Füsun Kayra ile birlikte avukatları hazır bulundu.
 
Duruşmada ilk olarak sanık avukatları Arif Ali Cangı'nın dosyanın savcısının değişmesiyle ilgili talebi okunarak dosyaya konuldu. Ardından mahkeme hakimi hakkında yapılan reddi hakim talebine Muğla Ağır Ceza Mahkemesi tarafından daha yanıt verilmediği kararı okundu.
 
Ardından konuşan avukat Arif Ali Cangı, reddi hakim talebine daha cevap verilmediği için mevcut hakime sadece acil işler konusunda işlem yaptıracaklarını söyledi. Mahkeme düzeninin oluşması için izleyici sırasında oturan 5 sivilin kim olduğunun sorularak kimliklerinin tespit edilmesini isteyen Arif, "Şayet görevlendirilmiş kolluk görevlileri ise görevin kimin tarafından verildiğinin tutanağa geçilmesini, buna ilişkin hak arama özgürlüğümüzü kullanmak, müvekkillerimin başvuru hakları için talep ediyoruz. Ayrıca tutanağın itiraz merciine gönderilmesini istiyoruz. Yeni bir savcının görevlendirilmesini istiyoruz. Savcı hakkında yapılan şikayet nedeniyle bir husumet duygusu nedeniyle müvekkillerimizin savunma hakkının zedeleneceğini düşünüyoruz" dedi. 
 
Savcı ise sanık avukatının taleplerinin reddedilmesini istedi.
 
Ara kararını açıklayan mahkeme hakimi de yeni savcı görevlendirilmesi talebinin reddine, reddi hakim talebi ile ilgili kararın beklenmesine karar vererek duruşmayı 27 Mart tarihine erteledi. 
 
‘Kadınlar asla susmayacak’
 
Duruşma ardından adliye önünde basın açıklaması yapıldı. "Akbelen Ormanı için adalet" pankartı açılan açıklamada, "Akbelen yaşamak istiyor", "Ağaçları kesenleri yargılayın" ve "Doğa hakkı savunucusu yargılanamaz" dövizleri taşındı. 
 
Açıklamada konuşma yapan İkizköylü Nejla Işık, "Sanıyorlar ki kadınlar susacak, Akbelen Ormanını bırakacak. Aldanırlar. Bu kadınlar ormanlarını koruduğu için yargılanıyor. Burada yargılanması gerekenler yangını fırsata çevirip, 105 ağacı katledenlerdir. Biz köyümüzün her karış toprağını, havasını, suyunu koruduk, korumaya devam ediyoruz. Kadınları susturmak için yapıyorsunuz. Ama kadınlar asla susmayacak" dedi.