Eşbaşkanlar Nilüfer Elik ile Gülistan Öncü hakkında hapis cezası

  • 17:42 2 Şubat 2023
  • Hukuk
MÊRDÎN - Qoser Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz ve Stewrê Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü'ye yargılandıkları davada "örgüt üyeliği" iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. 
 
İçişleri Bakanlığı tarafından yerlerine kayyım atandıktan sonra tutuklanan Qoser Belediyesi Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz ile Stewrê Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü'nün yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Mardin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan eşbaşkanlar katılmazken, avukatları duruşmada hazır bulundu. 
 
Gelen evrakların okunmasının ardından geçilen duruşmada savcılık mütalaasını tekrar ederek, eşbaşkanların cezalandırılmasını istedi. 
 
Avukat beraat talep etti
 
Mütalaaya karşı ilk olarak Avukat Azad Yıldırım söz alarak, "Mütalaaya baktığımızda ısrarla Nilüfer Elik için eski Belediye başkanı yazıyor. İçişleri Bakanlığı bile idari olarak halen görevde olduğunu belirtmesine rağmen eski demekte ısrarın nedeni nedir? Öncelikle bunu düzeltmek gerekir. Gülser Yıldırım'ın ajandasında Kadın Meclisi Sözcüsü olarak yazılması çevrilip, KCK ile bağlantılı şekilde gösteriliyor. Bir ajanda da böyle geçiyor diye örgüt bağlantısı kurmak adil değildir. DTK aramasında bir yerde ismi bulunmuş, bu da fotokopi. Kişi kendisi kabul etmediği sürece bu fotokopi adli tıpa bile gönderilemez. Gizli tanık beyanları dışında da geriye bir şey kalmıyor. Ankara'ya gidiyoruz bu 'gizli tanıklar' karşımıza çıkıyor ama bu kadar senedir bir tanesini bile göremedik. Bu 'gizli tanıklardan' artık vazgeçilmesi gerekiyor. Yargıtay’ın da 'gizli tanık' ifadelerinin tek başına yeterli olmadığı yönünde kararı var. Yine siyaset akademileri konusunda AKP de onlarca eğitim veriyor. Şimdi birinin legal, birinin illegal gösteriliyor. Tüm bunlarla beraber biz müvekkil hakkında beraat kararı verilmesini istiyoruz" dedi. 
 
‘Siyasi bir davadır’
 
Ardından savunma yapan Avukat Erdal Kuzu, iddianamedeki çoğu delili belgeleri ile çürüttüklerini belirterek, "Mahkeme buna rağmen aksi bir şekilde delillere yaklaşamaz. Mütalaada bu çürütülmüş delillere göre hazırlanmıştır. Burada yargılanan Kızıltepe halkıdır. Yarın konjonktür değiştiği zaman kendiliğinden düşecek davalardır. Temeli Kürt sorununun çözümsüzlüğünden kaynaklanan davalardır. Çok açık söylüyorum. Bu dava siyasidir. Bir karar çıkacak ise burada çıkacak. Bir belediye başkanına dayanağı olmadan ceza verilmesi adil olmayacaktır. Politik bir dosyada politik karar verilmesini istemiyoruz. Dolayısıyla beraat kararı verilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. 
 
‘Partiye dönük bir yaklaşım’
 
Avukat Necat Çıray da Hitler'in propaganda Bakanı Gobbels'in "Bir yalan ne kadar büyük olursa o kadar çok inandırıcı olur" sözlerini hatırlatarak, "Kesinlikle dosyadaki bütün iddialar yalan. Müvekkil yüzde 72 oyla seçilmiş bir belediye başkanı. Yakın zamanda Artuklu Belediye Başkanı istifa etti. Yerine meclis tarafından yeni başkan seçildi. HDP belediyelerinde neden yapılmadı? Çünkü yaklaşım zaten başkanın partisine olan yaklaşımdır" dedi. 
 
Avukat Şeyhmus Taşkın ise, Gülistan Öncü'ye suçlama olarak yöneltilen bir metinde yer alan kooperatifçilik kavramına dikkat çekerek, "KCK bile kooperatif kurulsun diye bir talimat vermiş olsa, sonuçta silahtan bahsetmiyor. Halkın yararına olan bir şey yapılmasını istiyor. Bunda ne cebir var ne de şiddet. Örgüt üyesi olmanın herhangi bir unsurunu oluşturmuyor" ifadelerini kullandı. Mahkemede korunması gerekenin devlet olmadığını, hukuk olduğunu dile getiren Şeyhmus, Gülistan Öncü'nün beraatine karar verilmesini istedi. 
 
Aranın ardından mahkeme, Nilüfer Elik hakkında 2011 yılında açılan ve dosya ile birleştirilen davada beraat kararı verdi. Mahkeme, ana dosyada ise Gülistan Öncü ve Nilüfer Elik hakkında "örgüt üyesi olma" iddiasıyla 6 yıl 3’er ay hapis cezası verirken, yurt dışı yasağının devamına karar verdi.