Korucuların tecavüzüne kurgu savunması

  • 20:03 30 Kasım 2022
  • Hukuk
 
ŞIRNEX - Darahêne beldesinde S.A.’ya tecavüz eden 2 korucu ile S.A.'yı fuhuşa sürükleyen üvey annenin yargılandığı davada, korucular kendilerini koruculukla savunurken tecavüz olayı kurgu olarak görüldü.
 
Şirnex’in Qileban ilçesinde 17 yaşındaki S.A.’ya tecavüz eden ve aralarında AKP’li Darahêne Belde Belediyesi Başkanı Cemil Yıldız’ın korucu koruması Cengiz Aydemir'in de olduğu 3 kişi hakkında açılan tecavüz davasının ikinci duruşması görüldü. Şırnak 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, S.A'nın tutuklu üvey annesi Berivan Aydemir, korucu Cengiz Aydemir ve emekli korucu Sami Yıldız salonda hazır edildi.
 
10 tanık dinlenildi
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşma, tanıkların beyanlarının dinlenmesiyle devam etti. Tanıklar olay hakkında bilgilerinin olmadığını iddia etti.
Tanıklardan Sami Yıldız’ın dayısı olan Enver Yıldız, olayı yalanlayarak inkar etti. Enver’in ifadesinin ardından söz alan S.A’nın avukatı Hıdır Tonğ Enver ve ailesinin jandarmayla güçlü ilişkileri olduğunu ve birkaç sene önce benzer bir durumun yaşandığını, çekilen bir videoyla olayın ortaya çıktığını ifade etti.  
 
Şahitler tehdit edildi
 
Hıdır, şahitlerin beyanlarının değiştirmesi için tehditlere maruz kaldığını ve bu konuda suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. 
 
Kendilerini koruculukla savundular
 
Tanıklarının beyanlarının dinlenilmesinin ardından konuşan S.A’ın üvey annesi Berivan Aydemir ise, üvey kızını parayla fuhşa sürüklediği iddialarını kabul etmeyerek kendisine iftira atıldığını öne sürdü. Cengiz Aydemir ve Sami yıldız ise kendilerini koruculukla savundular. Cengiz, yıllardır koruculuk yaptığını ve köyün güvenliğini sağlamaktan başka bir şey yapmadığı ifade etti. Sami Yıldız ise benzer savunma da bulundu.
 
Tecavüz olayı, kurgu olarak görüldü
 
Ardından söz alan Cengiz Aydemir’in avukatı Ümit Özgün ise S.A’nın beyanlarının bir kurgudan ibaret olduğunu iddia ederek somut deliller olması gerektiğini öne sürdü. Ümit, müvekkilinin savunmasının devamında S.A’nın olayın hemen ardından karakola başvurmadığı ve başından geçenleri “rahat” bir dille anlattığı için kurgu olduğunu öne sürdü. Öte yandan Ümit, olayı “aile içinde yaşanan” bir meseleye bağlayarak “Kadının beyanı essastır”ı da eleştirdi. 
 
‘Parayla üstü örtülmeye çalışılıyor’
 
S.A’nın avukatı Hıdır Tonğ ise, parayla olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını vurgulayarak aile ve aşiretler içindeki bir meseleye indirgenmeye çalışılmak istendiğini dile getirdi. Hıdır, konuşmasının devamında S.A’nın yıllarca fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete maruz bırakıldığını ifade ederek bölgede bu tür olayların parayla üstünün örtülmeye çalışılmasından kaynaklı kronikleştiğini vurguladı. Hıdır, faillerin tutukluğunun devam etmesine ve dosyadaki eksik hususların giderilmesi talebinde bulundu.  
 
Dava 28 Aralık’a ertelendi
 
Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti daha sonra kararını açıkladı. Dosyadaki eksik evrakların giderilmesi ve dosyanın detaylı incelenmesi için davayı 28 Aralık tarihine erteleyen mahkeme heyeti, sanıklar Berivan Aydemir, Cengiz Aydemir ve Sami Yıldız’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.