Basa’da cinsel saldırı faili hakkında beraat kararı!

  • 14:15 30 Kasım 2022
  • Hukuk
 
ŞIRNEX - Basa ilçesinde, bir çocuğa cinsel saldırıda bulunan fail Ahmet Acar’ın yargılandığı davanın ikinci duruşmasında mahkeme heyeti, fail hakkında beraat kararı verdi.
 
Şirnex’in Basa (Güçlükonak) ilçesinde 5 Temmuz’da bir çocuğa cinsel saldırıda bulunan Ahmet Acar, çocuğun yaşadıklarını babasına anlatması üzerine yapılan şikayetin ardından gözaltına alınmıştı. Fail, ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ahmet A. hakkında “çocuğa cinsel istismar” suçlamasıyla iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 
 
Failin yargılandığı davanın, 2’nci duruşması görüldü. Çocuğun da getirildiği adliyede Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) odasından bağlandığı duruşmada, sosyal hizmet uzmanı eşliğinde ifadesi alındı. Çocuk olayı hatırlamadığını ve şikayetçi olmadığını belirtirken, bir kez failin işyerine gittiğini savundu.
 
Fail Ahmet Acar da duruşmada yaptığı savunmada cinsel saldırıda bulunmadığını öne sürdü, beraat talep etti.
 
‘Çocuk beyanlarında çekimser’
 
Çocuğun ifadesinin alınmasından sonra sosyal hizmet uzmanı çocuğun ifadesinde çekimser ve sessiz kalmasından kaynaklı beyanlarında samimi olmadığı görüşünde bulundu. CMK'den atanan aile avukatı Emine Özdemir ise ailenin şikayetini geri çekmesine rağmen çocuğun baskı altında bırakıldığını kaydederek, çocuğa kayyım atanması talebinde bulundu.
 
Mahkemede mütalaasını veren savcı “sanığın nitelikli cinsel istismar suçundan cezalandırılması ve çocuğa kayyım atanması” talebinde bulundu.
 
Mahkeme heyeti, üçe karşı bir oyla aldığı kararla fail Ahmet Acar’ın somut delil yetersizliğinden beraatına hükmetti.