Mahkeme, tecavüz davasında ‘Rıza var’ kararını onadı

  • 13:41 10 Ağustos 2022
  • Hukuk
 
İZMİR - Lise öğrencisinin maruz kaldığı tecavüze "rızası var" diyen mahkemenin kararı, istinafta oy birliğiyle onandı. 
 
İzmir'de 2019 yılında Nutku Can A., bir çocuğa tecavüz etti. Çocuğun şikayeti üzerine Nutku Can A. hakkında “çocuğa cinsel istismar” suçundan Karşıyaka 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Mahkeme heyeti, çocuğun alkollü olduğu için kendinde olmadığı, bu nedenle zihnen ve bedenen cinsel saldırıya direnemediği şeklinde verdiği ifadeyle, olay anına ilişkin detaylı anlatımının birbiriyle çeliştiğini öne sürdü. Bunun üzerine Nutku Can A., “mağdurun rızası” olduğu gerekçesiyle 2 buçuk yıl hapse çarptırıldı.
 
Mahkeme heyeti, suç vasfını “reşit olmayanla cinsel ilişki” olarak değiştirip, verdiği cezayı da sanığın “geleceği üzerindeki etkilerini” dikkate alıp, 2 yıl 1 aya indirdi.
 
Hukuka aykırılığın bulunmadığına kanaat getirildi
 
Karara itiraz eden çocuğun avukatları, müvekkillerinin "hileyle iradesinin ortadan kaldırıldığını ve bu durumun yasada cezanın ağırlaştırılmasını gerektirdiğini" vurgulayarak, bu maddenin ihlal edildiğini savundu. İtiraz üzerine dosya istinaf mahkemesine taşındı. Dosyayı inceleyen İzmir Bölge İdare Mahkemesi 20'nci Ceza Dairesi, "kararın vicdani kanının kesin, tutarlı ve çelişmeyen verilere dayandırıldığına, mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığına" hükmetti. Ceza dairesi, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığını ileri sürerek, tüm bu gerekçelerle oy birliğiyle istinaf başvurusunun kesin olarak reddine karar verdi.