3 kişiyi katleden failin yargılandığı dava görüldü

  • 19:09 9 Ağustos 2022
  • Hukuk
İZMİR - Bayraklı’da hayvan besledikleri için aynı aileden 2’si kadın 3 kişiyi katleden Ali İhsan Kılıç’ın yargılandığı dava görüldü. 
 
İzmir'in Bayraklı ilçesinde Yahya Köşek, evli olduğu Meryem Köşek ve kızları Funda Güçlü, sokak hayvanlarını besledikleri için 10 Haziran günü komşuları  olan Ali İhsan Kılıç isimli erkek tarafından katledildi. Fail ve ona yardım ettiği belirlenen Mehmet Kılıç hakkında açılan davanın ilk duruşması İzmir Adliyesi 12'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.Duruşmada  ailenin yakınları ve avukatlarının yanı sıra fail avukatı da hazır bulundu. Öte yandan birçok hayvan hakları savunucusu da duruşmayı izledi. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hayvan Hakları Komisyonu yöneticileri de duruşmayı izlemek için adliyeye geldi.
 
Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile yürütülen duruşma, kimlik tespiti ile başladı. Derneklerin davaya katılma talepleri mahkeme tarafından reddedilirken, tüm dernek vekilleri müşteki ailenin vekillerinden aldıkları yetki belgeleriyle duruşmayı takip etti. Duruşmada ilk olarak failler Ali İhsan ve Mehmet Kılıç'ın ifadeleri alındı. Failler önce, katlettikleri aile üyeleri ile aralarında hiçbir husumet olmadığını dile getirdi. Kendilerinin de hayvan sahibi olduklarını ve hayvanları sevdiklerini öne süren faillere hakim emniyette verdikleri ifadeleri hatırlattı. Bunun üzerine failler aile ile aralarında husumet olduğu yönünde ifadelerini değiştirdi.
 
Faillerin ardından ifade veren müşteki ailenin fertleri ise yaşanan olayı anlatarak sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.
 
Cenazelere şiddet uygulanmış!
 
Fail ve müşteki ifadelerinin ardından duruşmada tanıkların da bir kısmı dinlendi. Olay anını anlatan tanıklar, mermisi biten fail Mehmet’e şarjörü kardeşi Mehmet Kılıç'ın verdiğini dile getirdi. Tanıklar, Mehmet Kılıç'ın oğlunun da cenazelere yerde şiddet uyguladığını söyledi. 
 
Mahkeme heyeti, dosyadaki delillere göre adil ve tarafsız bir karar verileceğini vurguladı. Dava bir kısım tanıkların dinlenmesi ve görüntülerin incelenmesi için yarına ertelendi.