‘Roboski Katliamı’nın üstü el birliğiyle örtüldü’

  • 13:56 28 Eylül 2023
  • Güncel
 
 
ANKARA - Roboski için Adalet Girişimi, 613’üncü haftada yaptığı açıklamada, “Katliamın ardından 4 bin 292 gün geçti, Meclis komisyonu, yargı, AYM ve AİHM katliamı birlikte örttü” dedi.
 
Roboski için Adalet Girişimi, 613’üncü haftada İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde basın açıklaması yaptı.  Yapılan açıklamada aradan 4 bin 292 gün geçmesine rağmen Meclis komisyonu, yargı, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), katliamı el birliğiyle örttüğüne dikkat çekildi.
 
‘Adalet arıyoruz’
 
Açıklamada, “Roboski’de 19’u çocuk, 34 sivil insanımızın katledildiği günden bu yana 12 yıl geçti... 141 aydır dinmeyen bir acı; analar, Roboski-Bejuh köyleri, Kürt yurttaşlarımız, Anadolu, hep beraber adaleti arıyoruz. Katliam gecesinden bugüne geçen 613 haftada, adalet, hukuk yok, cezasızlık var ve sorumlular kulağının üzerine yatmış durumda. Katliamın ardından 4 bin 292 gün geçti, Meclis Komisyonu, yargı, AYM ve AİHM katliamı birlikte örttü. Biz, adaleti sağlayıncaya kadar her ay buradayız. Gün gibi bilinen sorumlular bir gün mutlaka yargılanacak. Adaleti arıyoruz, etkin bir yargılamanın takipçisiyiz. Halkınıza cehennemi yaşattınız. Ailelerinin tek geçim kaynağı sınır ticaretini yapmak için yola çıkmış 34 insanımızı katlettiniz, yaşam haklarını ellerinden aldınız, ailelerin evine bitmez bir acı düşürdünüz” denildi.
 
‘Cezasızlık sürdükçe katliamlar sürecek’
 
Devletin halkı katletmek için kurulmadığının dile getirildiği açıklamada, “Devlet, halkını katletme, onlara saldırmak, tutuklamak, tutsak etmek için kurulmadı. Roboski; barış içinde bir arada yaşamın ve vicdanımızın sembolüdür. 100 yıldır; suça ortak olduğu her katliamda, sistem toplu halde cezasızlığın ve adaletsizliğin yanında hazır ola geçmiştir. Tekrarlıyoruz; Roboski ve bölge halkı başta tüm toplumun vicdanını rahatlatacak adımları ya atacaksınız ya da insanlık tarihinin hafızasında hak ettiğiniz kirli ve katliamcı yerde anılacaksınız. Cezasızlık bitirilmediği ve adalet olmadığı sürece bu katliamlar sürecek. 12 yılda sağlanmayan adaletin peşindeyiz. Unutmuyoruz, unutmayacak, unutturmayarak ve takip edeceğiz. Hiçbir katliam yargıdan azade kalmayacak, bugün ya da yarın hesabı sorulacak, sorumlular yargılanacak. 2023 sivil anayasası yapmak isteyenler, önce Roboski’den başlamalıdır, yaşam hakkını anayasaya taşıyabilmek için” ifadeleri yer aldı.
 
‘Unutmadık, unutmayacağız’
 
Adalet önemine dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi: “Biz, adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafıyız. Devlet ve iktidar şiddetine karşı, Roboski ve tüm katliamlar için bir araya gelerek adaleti sağlayacağımız güne kadar, yataklarımızda rahat uyumayacağız, uyutmayacağız da. ‘İnsan olarak ne yapabilirim?’ sorusunu soran herkese her ayın 28. günü Roboski Katliamı’nı hatırlatmaya, haykırmaya, ‘gelin sesimizi birlikte yükseltelim’ demeye devam edeceğiz. Roboski, devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda ‘Barış ve Adalet’in yolu, mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir. Bu toprakların utancı, kanayan yarası ve adalet arayışıdır. Acının utandığı, devletin utanmadığı Roboski’nin sorumluları hesap vermeden helalleşme ve adaletten söz edilemez. Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.”