'Cezasızlık failleri cesaretlendiriyor'

  • 22:10 8 Haziran 2023
  • Güncel
HABER MERKEZİ  - Yeşil Sol Parti milletvekilleri, uzman çavuş A.K.P’nin katlettiği Erdem Aşkan’ın “asli kusurlu” sayılmasına ve failin serbest bırakılmasına “Kürt çocukları yaşasa da ölse de suçlu. Kılıf uydurulan kaçıncı vahşet bu?’ sözleriyle tepki gösterdi. 
 
Colemêrg’in Gever (Yüksekova) ilçesinde 5 yaşındaki Erdem Aşkan'a çarparak katleden uzman çavuş A.K.P, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, kaza tespit tutanağında Erdem “asli kusurlu” sayıldı. Gözaltına alınan fail uzman cavuş A.K.P. ise serbest bırakıldı.
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) kent vekilleri Öznur Bartın, Vezir Parlak ve Onur Düşünmez ile Erzirom vekili Meral Danış Beştaş, kaza tespit tutanağında çocuğun “asli kusurlu” sayılmasına ve fail uzman çavuşun serbest bırakılmasına dijital medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla tepki gösterdi. 
 
‘Çocuk öldüğü için suçlu’
 
Meral paylaşımında şunları kaydetti: "Fail uzman çavuş yurt dışı yasağı ve araç kullanmama adli kontrol tedbirleri ile serbest bırakıldı. Kaza tespit tutanağında asli kusurlu olarak çocuk gösteriliyor. Yüksekova’da Uzman çavuşun özel aracı ile dün çarptığı 5 yaşındaki çocuk büyüyemeden toprağın altına girdi. Fail uzman çavuş yurt dışı yasağı ve araç kullanmama adli kontrol tedbirleri ile serbest bırakıldı. Kaza tespit tutanağında asli kusurlu olarak çocuk gösteriliyor. Çocuk öldüğü için suçlu. Kürt çocukları yaşasa da ölse de suçlu. Değişmeyen hükümlerden…!"
 
‘Cezasızlık failleri cesaretlendiriyor’
 
Benzeri olayların sıklıkla yaşandığını hatırlatan Vezir, “Çocuklar dışarıdayken annelerimizin gönlü hiçbir zaman rahat olmadı ve her an çocuklarının başına bir şey gelme kaygısı nedeniyle evlerinde huzur içinde oturamadılar. Bu durum annelerimizde de geriye kalan çocuklarda da ağır bir travma yarattı. Bu tablo dahil Hakkâri'de halkımızın karşı karşıya kaldığı hukuksuzluğu gözler önüne sermeye yetiyor ve cezasızlık politikaları yeni cinayetleri işleme konusunda failleri de cesaretlendiriyor. Bu konuda gerekli cezai yaptırımların uygulanması ve kolluğun işledikleri suçların bundan böyle örtbas edilmemesi ve suç işleyen herkesin adalet gereği cezalandırılması gerekiyor. Bu konuda en büyük sorumluluk adalet bakanlığı ve Hakkari Valiliği'ndir. Hakkâri halkı bu suça karşı yargı kurumlarının gerekli adımları atmasını talep ediyor. Erdem Aşkan'ın failleri adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken kendisi Kürt olduğu için kusurlu bulunuyor” diye belirtti.
 
‘Cezasızlık zırhının gerekçesi trafik kazası oldu’
 
Onur, yaptığı paylaşımda, “Önleyici tedbirler almayan, negatif yükümlülüklerini yerine getirmeyen devlet ve asgari trafik kurallarına dahi uymayan personelleri bir canımızı daha aldı. Cezasızlık zırhına gerekçe olarak bu sefer trafik kazası yazıldı. Etkili soruşturma yapılması için olayın takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.
 
 ‘Kılıf uydurulan kaçıncı vahşet bu?’
 
Öznur ise şu ifadeleri kullandı: “Masum çocukların yüreği paramparça edilmiş annelerinin iki eli yakanızdadır. Kılıf uydurulan kaçıncı vahşet bu? Kürt çocuk suçlu bulundu! Hayattan koparanlar elini kolunu sallayarak salıverildi. Adaletiniz batsın.”