HDP’den AİHM kararına ilişkin açıklama

  • 18:47 8 Haziran 2023
  • Güncel
ANKARA – HDP, AİHM’in hak ihlali kararı verdiği Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın Eylül ayına kadar serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını belirterek, ‘Rehine siyasetinden vazgeçin” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski Eş Genel Başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında verdiği hak ihlali kararına ilişkin açıklama yaptı.  
 
HDP’nin dijital medya hesabından yapılan açıklamada, AİHM’in hak ihlali kararı verdiği Figen ve Selahattin’in Eylül ayına kadar serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını duyurdu.
 
‘Rehine siyasetinden vazgeçin!’
 
Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Türkiye'nin altına imza attığı uluslararası sözleşmeler ve üyesi olduğu kurumların tüm uyarılarına rağmen AKP yargısı önceki dönem Eş Genel Başkanlarımız Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve rehin tutulan arkadaşlarımızı serbest bırakmıyor. Şimdi de Eylül ayına kadar serbest bırakılmamaları durumunda Türkiye yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Rehine siyasetinden vazgeçin arkadaşlarımızı serbest bırakın!”
 
Derhal serbest bırakılma çağrısı yinelendi
 
AİHM, tutuklu bulunan eski HDP Genel Eş başkanları Figen ve Selahattin'i haklı bulup Türkiye'ye ihlal kararı vermişti. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de yayınladığı karar metninde Selahattin ve Figen’i derhal serbest bırakılması çağrısını yineledi. Komite, Selahattin’in tutuklanmasıyla çoğulcu siyasi atmosferin daraltılmasının hedeflendiğini vurguladı.