Botan Newrozu’ndan notlar

  • 19:15 21 Mart 2023
  • Güncel
ŞIRNEX - Son yılların en katılımlı geçen ve büyük bir coşkuyla kutlanan Cizîr Newrozu’na katılan on binler, attıkları sloganlar ve verdikleri mesajlarla iktidara 14 Mayıs’ta değişimin olacağını söyledi.
 
“Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla Cizîr’in Banê Xanê Mahallesi’nde büyük coşkuyla kutlanan Newroz’a on binler katıldı. Şirnex’in  birçok ilçesinden alana ulaşmaya çalışan yurttaşlar, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) flamaları ile alandaki yerlerini aldı. 
 
*Sabahın erken saatlerinde Banê Xanê Mahallesi’nde bulanan Newrozun alanında hazırlıklar yapıldı. Büyük bir sahnenin kurulduğu alanda, iki dev plazma kuruldu. Newroz alanı bayraklarla donatıldı ve Newroz kutlaması için halk beklenmeye başlandı.
 
*Newroz alanının etrafını bariyerlerle kapatan polis, alana giriş için iki kapıda arama noktası kurdu. Her noktada da iki ayrı arama gerçekleştirdi. İlçenin bütün köşe başları ve ana caddelerine TOMA ve Akrep yerleştirildi. Özellikle Newroz alanına yaklaştıkça polis sayısında ciddi bir artış yaşandı. Zırhlı araçlar ve gözaltı araçları ile Newroz alanını kuşatmaya alan polis, aynı zamanda çevredeki yüksek binaların başına da Özel Harekat Polislerini yerleştirdi. Newroz boyunca Newroz alanı üzerinde dron uçurdu.
 
*Saat 11 00’da başlaması planlanan Newroz öncesinde binlerce kişi alana giriş yaptı. Polislerin arama noktalarında yasaklamak istediği Sarı, Kırmızı ve Yeşil renkli flamalarla alanı dolduran Cîzirliler, saatler ilerledikçe akın akın geldi. Newroz başlama saati geldiğinde alanda on binlerce kişi yerini aldı. 
 
*Polislerin baskısıyla sahneden sık sık yapılan slogan uyarılarına rağmen, on binler hep bir ağızdan, “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan na be” sloganları attı. 
 
*Newroz başladığı sırada polis sahneden inmeyeceğini belirtti. Polisleri sahnede gören kitle, polislere taş atarak polisleri sahneden indirdi.
 
*Her yıl olduğu gibi halk yine yöresel elbiseleriyle alandaki yerini aldı. Çoğunluğu Leşkeri elbiselerin giyildiği Newroz alanında, HPG gerillalarının giydiği kamuflaj elbiselerini giyenlerde vardı. Yine Federe Kürdistan Bölgesi bayrağı ve Qazî Mihemed’in posteri alanda açıldı.
 
*Anneler ve gençler söyledikleri “Li Mêrdînê li Bagoke,Hay şere Şere li Botanê şere” klamlarıyla Newrozu kutladı.
 
*Newroz alanında Amedspor unutulmadı. Sahneden verilen mesajlarda Devlet Bahçeli’ye, Diyarbakır’ın adının Amed olduğu ve bunu değiştirmenin kimsenin haddi olmadığı söylendi. Amedspor’la özdeşleşen “Diren ha Diyarbekir” şarkısı söylendiği zaman coşku doruğa ulaştı ve on binler hep bir ağızdan “Diren ha Diyarbekir” dedi. 
 
*Mereş merkezli yaşanan depremde hayatını kaybedenlere atfedilen Newroz’da, sık sık, “Hükümet istifa” sloganları yükseldi. 
 
*Çocuklar ulusal kıyafetleriyle Newroz alanına renk katı.
 
*Newroz alanında sık sık tecride dikkat çekilirken,  Abdulah Öcalan’ın tek muhatap olduğu vurgusu yapıldı.
 
*Newroz’daki bir diğer önemli mesaj ise 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlere yönelikti. Seçimlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yenileceğini ve yaptıklarının hesabını vereceği mesajları verildi. 
 
*Newroz programının bitmesiyle birlikte ilçe merkezine yürüyen binler, “Biji Serok Apo” sloganı attı. Kitleye müdahale eden polis, biber gazı ve tazyikli su ile kitleyi dağıtmaya çalıştı. Taş atarak polise tepki gösteren kitle, ara sokaklara dağıldı. 
 
*Fiziksel engelli yurttaşlar da ulusal kıyafetleri ile sahnenin önündeki yerlerini aldılar. Newroz boyunca coşkularıyla enerjileriyle durmadan oynadılar.
 
*Son yıllarda Newroz’a  damgasını vuran, “Kürtler uçuyor” kelimesinin hakkını bu yıl Cizîrliler verdi. Newroz’da metrelerce yüksekliğe fırlatılan gençler, zafer işaretleri yaparak, “Kürtler uçuyor” unvanını Cîzir’e taşıdı.
 
*Tertip komitesi Newroz’dan bir gün  önce, kayyım belediyesinden bariyer istedi ancak verilmedi.
 
*Alanın dolmaması ve Newroz’un kutlanmaması için çamurlu olan Newroz alanı için istenen mıcır dahi verilmedi, seyyar tuvalet verilmedi. Bunun üzerine Cizre Emniyet Müdürlüğü bariyerlerini getirdi. 
 
*Şehrin belirli noktalarına asılmak istenen Newroz afişlerine kayyım ve kaymakam izin vermedi. 
 
*Tertip komitesi, belediyeye verdiği dilekçelerle talep ettiği hiçbir hizmeti alamadı. 
 
*Tüm bu olumsuzluklara rağmen Botan halkı Newroz alanını hınca hınç doldurdu ve taşırdı. Alanda çamurdan adım atmak bile zorlanırken, Botanlılar saatlerce çamurda halay çekti.