Kuzey ve Doğu Suriye’de on binler Newroz alanlarında buluştu

  • 18:08 21 Mart 2023
  • Güncel
 
 
HABER MERKEZİ - Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinde Newroz kutlamaları için alanlara çıkan on binler, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü istedi. 
 
2023 yılı Newrozu’nu kutlamak için Kuzey ve Doğu Suriye’nin Şehba, Halep, Kobanê, Qamişlo, Reqa ve Hesekê kentlerinde kadınlar öncülüğünde on binler alanlara aktı. 
 
Şehba 
 
“Newroz direnişi ruhuyla Önder Öcalan’ı özgürleştireceğiz, işgale son vereceğiz” sloganıyla Şehba’nın Ehdas ilçesine bağlı Elûş köyünde Newroz kutlaması düzenlendi. On binlerin katıldığı kutlamada Newroz ateşinin yakılmasının ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Newroz değerlendirmeleri dinlendi. 
 
HRE Genel Komutanlığının mesajını ardından kutlama PYD Eş Genel Başkanı Asya Abdullah’ın konuşmasıyla devam etti. 
 
“Demirci Kawa nasıl Dehak’a karşı baş kaldırmışsa bizler özgürlük ve barışı sağlama sözünü veriyoruz” diyen Asya, 1970’lerde Newroz ateşinin Abdullah Öcalan’ın liderliğinde Kürt halkını ve Ortadoğu  halklarını inkar ve imha politikalarından kurtarılması için yakıldığını belirtti. 
 
Cindirês’teki saldırı kınandı 
 
Türkiye ve ona bağlı grupların saldırdığı Efrîn’in Cindirês ilçesinde dün Newroz’u kutlamak isteyen yurttaşlardan 4’ünün yaşamını yitirdiğini hatırlatan Asya, saldırıyı kınadı. Asya devamında, “Efrîn’i kurtaracağız. İşgalcilere ve düşmana karşı mücadelemizi büyüteceğiz. Hiçbir güç ve kuvvet Newroz ateşini söndüremez. Dün Cindirês’te yaşanan katliam, Efrîn’de Kürt halkına yönelik soykırım politikalarının devamı niteliğindedir. Bu yıl, işgal altındaki topraklar için zafer ve kurtuluş yılı olacaktır” sözlerini kullandı. 
 
Konuşmaların ardından kutlama müzik dinletisiyle sonlandı. 
 
Qamişlo
 
Qamişlo’nun Himo beldesinde Newroz alanında binlerin katılımıyla gerçekleştirilen Newroz kutlaması, saygı duruşu ile başladı. Ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Newroz değerlendirmeleri dinlendi. 
Tecride dikkat çekildi 
 
Kutlamada konuşan PYD Başkanlık Konseyi üyesi Foza Yusuf, demokratik ulus projesinin inşası için ısrarlı olduklarını, tüm dünyaya duyurmak istediklerini kaydederek, bunun için mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride dikkat çeken Foza, "Önder Apo 50 yıldır bizim için mücadele veriyor. İmralı sistemi tüm halklara karşı bir sistemdir. 2023 Newrozu’nu İmralı sisteminin kırıldığı, Önderliğin fiziki özgürlüğünün sağlandığı, işgal edilen alanların özgürleştirildiği Newroz yapacağımızı belirtiyoruz” dedi. 
 
Şam hükümetine çağrı 
 
“Efrin, Serêkaniyê ve Grê Sipi’yi unutmayacağız, özgürleştirilmeleri için direnişimizi sürdüreceğiz” sözlerini kullanan Foza, Kuzey ve Doğu Suriye’de inşa edilen özerk sistemin tüm halklar için yeni bir demokrasi kültürü yarattığını, bunun da Suriye krizi için çözüm olduğunu söyledi. Suriye için en uygun çözümün demokrasi olduğunun altını çizen Foza, bu nedenle çözümün Moskova ve Ankara’da değil, Suriye’de olduğunu vurguladı. Foza, Şam hükümetini, diyalog masasına oturmaya ve demokratik bir Suriye anayasasını birlikte yapmaya çağırdı. Foza, Kurdistani partilere de seslenerek, Lozan Antlaşması’nı bozma, haklarını güvence altına alma, zulüm ve şovenizme karşı direnme için ortak mücadele etme çağrısında bulundu. 
 
Newroz programı, müzik dinletisiyle sona erdi. 
 
Halep 
 
Halep’in Şexmeqsud Mahallesi’nde binlerce işinin katılımıyla Newroz kutlandı. Burada da Abdullah Öcalan’ın değerlendirmelerinin yer aldığı sinevizyon izlendi. Kutlamada konuşan Kutlamada konuşan Kongra Star Koordinasyonu üyesi Amna Xidro, her türlü saldırıya karşı mücadelelerinin devam edeceğini söyledi. 
 
Kutlama müzik dinletisiyle sonlandırıldı. 
 
Reqa 
 
Reqa Halk Meclisi öncülüğünde Firosi Dörtyolu mevkiinde bulunan Ziraat Fakültesi alanında Newroz kutlaması yapıldı. 
 
‘Mücadeleye devam edeceğiz’
 
Kutlamada konuşan Reqa Meclisi Eşbaşkanı Hêvîn Îsmaîl, “50 yıl önce Bakurê Kurdistan’da arkadaşlarıyla yola çıkarak bugünleri yaratan Önder Abdullah Öcalan’ın ve Kuzey ve Doğu Suriye halklarının Newroz’unu kutluyorum” sözleriyle tarihi bir aşamaya geldiklerini kaydetti. “Bu yılki Newroz’u mücadelenin yeni aşamasının başlangıcı yapacağımızın sözünü veriyoruz” diyen Hêvîn, Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve demokratik bir Suriye’yi inşa edinceye kadar mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi. 
 
‘Kazanımları koruyacağız’
 
Ardından söz alan Zenubya Kadın Topluluğu Sözcüsü Sewsen El Xelef de, “Şehitlerimizin sayesinde elde edilen kazanımları koruyacağız; Newroz’un tüm Suriye’ye yayılması için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Böylelikle tüm gücümüzle Önder Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü sağlamak için tüm gücümüzle mücadele etmeliyiz” dedi.   
 
Newroz kutlaması, Reqalı müzik gruplarının dinletileriyle sona erdi. 
 
Hesekê
 
Hesekê Newrozu’nda ateşin yakılması ve Abdullah Öcalan’ın Newroz değerlendirmelerinin dinlenilmesinin ardından Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Eşbaşkanı Xerîb Hiso konuştu. Tüm halkların Newroz bayramını kutlayan Xerip, “2023 yılı Newrozu’nu daha coşkulu karşılamak isterdik. Ancak 9 YAT savaşçısının şahadeti hepimizi derinden etkiledi. Bundan kaynaklı tüm direnen halkımıza başsağlığı diliyoruz” dedi.  
 
‘Büyük bir sorumluluğumuz var’
 
Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride dikkat çeken Xerîb, “Önder Abdullah Öcalan Newroz ruhunu yeniden diriltti. Demirci Kawa’nın yaktığı meşaleyi yıllarca taşıdı ve şehit Mazlum Doğan’a devretti. Bizim de büyük bir sorumluluğumuz var. Bundan kaynaklı halkımız Önder Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için örgütlülüğünü daha da güçlendirmeli. Önder Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü sağlamak demokratik halkımızın tek görevidir” diye konuştu.
 
‘Zulüm ve köleliğin yıkılış destanıdır’
 
Hesekê Kantonu Meclis Eşbaşkanı Semer Ebdullah da, Newroz ruhuyla Özerk Yönetim sistemini koruyacaklarını dile getirdi. Semer, “Newroz diriliş bayramıdır. Karanlığa karşı aydınlığın, kötülüğe karşı iyiliğin zaferidir. Zulüm ve köleliğin yıkılış destanıdır. Demirci Kawa’nın meşalesiyle yeni bir şafak doğdu. Bu şafakla Özerk Yönetim sistemimizi daha da korumalıyız. Herkes bu sistem etrafında kenetlenmeli. Bu varlık ve birliğimizle tüm saldırı ve işgal planlarını püskürteceğiz” şeklinde konuştu.
 
Kutlama, müzik dinletisi ve tiyatro gösterimiyle sonlandı. 
 
Kobanê 
 
Kobanê’de Miştenur Tepesi’nde gerçekleştirilen Newroz kutlamaları, saygı duruşu ve ateşin yakılmasının ardından konuşmalarla devam etti. Fırat Bölgesi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Şahin yaptığı konuşmada Abdullah Öcalan’ın ve halkın Newrozu’nu kutlayarak, İran ve Rojhilat’ta devam eden “Jiyan jiyan azadî” direnişini desteklediklerini söyledi. Mehmet, demokratik ulus projesiyle Newroz’u tüm insanlık için bir kültür haline getireceklerini kaydetti.
 
‘Direniş devam ediyor’
 
TEV-DEM Eşbaşkanı Rûken Ehmed de yaptığı konuşmada, Abdullah Öcalan’ın 24 yıldır İmralı’da gösterdiği direniş ile insanlık için bir okul haline geldiğine dikkat çekerek, “Önderlik çizgisindeki direniş devam ediyor” ifadesini kullandı. Halka direnişi yükseltme çağrısı yapan Ruken, “Direniş Newrozu’nu birliğin sağlandığı, zulüm ve katliamların sonlandırıldığı Newroz’a dönüştüreceğiz. Direnişi yükselterek, işgalcileri yıkmalıyız” dedi.
 
‘Newroz’a gelmekten onur duydum’
 
Türkiye’nin 2019 yılında Serêkaniye’ye yönelik saldırısında yaşamını yitiren enternasyonalist savaşı Andok’un annesi Ute Gedig de yaptığı konuşmada, Newroz’a gelmekten onur duyduğunu söyledi. Ute, “Şehit Andok Rojava devriminin ve Önder Abdullah Öcalan’ın yürüttüğü mücadelenin insanlık davası olduğunu ispatladı” diye konuştu. 
 
Kutlamalar, Baqi Xido Kültür Merkezi müzik gruplarının dinletileriyle sona erdi. 
 
Dirbêsiyê
 
Hesekê kantonunun Dirbêsiyê ilçesi ile Til Temir ve Zirgan’da binlerce kişi ulusal kıyafetleriyle Çolbistan köyündeki Newroz alanında toplanarak Newroz ateşi yaktı.
 
Kutlamada Abdullah Öcalan'ın ses kayıtları dinlendi.
 
Ardından bir konuşma yapan Cizre Bölgesi Kadın Komitesi Başkanı Evin Paşo, Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için mücadele eden Kuzey ve Doğu Suriye halkını tebrik etti. Evin, "Bu yılki Newroz'u YAT şehitlerinin ruhuyla kutluyoruz. Kürdistan şehitleri sayesinde devrim ve Newroz kıvılcımının her zaman parlak olduğunu gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Abdullah Öcalan'ın direnişini de dikkat çeken Evin, "Önder Abdullah Öcalan'ın fikri sayesinde birçok başarıya imza attık" şeklinde konuştu.
 
Son olarak bölge halkının Newrozu’nu kutlayan Evin, bu yılki Newroz'un Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü Newroz’u olacağını vurguladı.