Evin Encü’nün cenazesi 11 gün sonra ailesine teslim edildi

  • 20:07 1 Şubat 2023
  • Güncel
ŞIRNEX - Cenazesi ailesi tarafından ilk gün teşhis edilmesine rağmen ailesine teslim edilmeyen Evin Encü’nün cenazesi, 11 gün sonra ailesine verildi. 
 
Şirnex’in Besta bölgesinde 22 Ocak’ta çıkan çatışmada 6 YJA Star üyesi yaşamını yitirmişti ve ardından  cenazeleri Şırnak Devlet Hastanesi morguna kaldırılmıştı. YJA-STAR’lılardan 3 kişinin cenazesi aileleri tarafından teşhis edildikten sonra teslim alınarak memleketlerine götürülerek defnedilmişti. YJA-STAR’lılardan Evin Encü’nün cenazesi ise ailesi tarafından ilk gün teşhis edilmesine rağmen verilmedi. Evin’in ailesi 11 gün içinde 3 defa kent merkezine gelerek cenazeyi almak için başvuruda bulundu.
 
Aynı çatışmada hayatını kaybeden Nimet Encü’nün yeğeni olduğu için ailesine verilmediği ve Nimet Encü’nün taziyesi bittikten sonra ailesine teslim edileceği aktarılmıştı. 
 
Cenazeyi morgtan alan aile, ardından cenazeyi defnetmek üzere Şirnex’in Qilêban ilçesinin Bêjûh köyüne doğru yola çıktı. Burada dini vecibeler yerine getirildikten sonra asker ablukasında defnedildi.  
 
Öte taraftan hastanede bulunan 6 YJA-STAR üyesinden 5’nin cenazesi ailelerine teslim edilirken bir cenaze ise teşhis için bekletiliyor.