15 Şubat ve tecrit protestosu: Tecridi kırmaktan başka çözüm yoktur

  • 19:52 1 Şubat 2023
  • Güncel
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün sağlanması talebiyle Cenevre kentinde bulunan BM binası önünde süren oturma eyleminde, 15 Şubat Uluslararası Komplo protesto edildi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün sağlanması talebiyle İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde Kürtler ve dostlarının oturma eylemi sürüyor. 25 Ocak 2021'den bu yana her Çarşamba BM Ofisi'nin bulunduğu Nations Meydanı’nda devam eden oturma eyleminde bu hafta 15 Şubat Uluslararası Komplo'nun yıldönümünün yaklaştığı hatırlatıldı. Eylemde 6 -11 Şubat tarihleri arasında Enternasyonalistler öncülüğünden Cenevre'den Strasbotrg'a yapılacak olan uzun yürüyüşe katılım çağrısında bulunuldu.
 
“Dem dema azadiyê ye” hamlesi kapsamında düzenlenen oturma eyleminde uluslararası komploya karşı 2 Şubat 2006’da gerçekleştirdiği fedai eylemle ölümsüzleşen Viyan Soran şahsında demokrasi ve barış mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.  
 
‘Tecridi kırmaktan başka çözüm kalmamıştır’
 
Saygı duruşunun ardından burada bir konuşma yapan Cenevre Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Erdal Atasoy, uluslararası komplonun yıldönümünün yaklaştığına işaret ederek, “Kürt halkına yönelen soykırım ve Kürdistan'a yönelen işgal saldırıları sadece Türk devletinin inkar ve imha siyasetinin bir sonucu değildir. İşgal ve soykırım politikaları Önderliğimize yönelen uluslararası komplonun bir sonucu dolarak devreye koyulmuştur. Kürt halkının tecridi kırmaktan başka çaresi ve çözümü kalmamıştır. Bugün Önderliğimiz Abdullah Öcalan'ın geliştirdiği özgürlük felsefesini sahiplenen dünyanın dört bir yanından halklardan enternasyonalist dostlarımızın düzenleyeceği yürüyüşü sahiplenmek bu anlamıyla çok bir önem kazanmaktadır” diyerek 5 Şubat'ta düzenlenecek konferans ve 6 Şubat'ta startı verilecek olan uzun yürüyüşe katılım çağrısında bulundu. 
 
Eylem sloganlarla devam etti.