KNK’den CPT’ye çağrı

  • 22:28 30 Kasım 2022
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride ilişkin açıklama yapan KNK, CPT ve Avrupa Konseyi’nin sorumluluğunu bir an önce yerine getirerek, Kürdistan halkını ve dünyayı bilgilendirmesi gerektiğini belirtti.
 
Kürdistan Ulusal Kongresi, (KNK) Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının İmralı’yla ilgili yaptıkları açıklamaya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.  Açıklamada İmralı’daki durumdan Türkiye  kadar Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) ve Avrupa Konseyi’nin de (AK) sorumlu olduğu belirtildi. 
 
KNK’nin açıklaması şu şekilde:
 
“20 aydan fazla bir süredir Sayın Abdullah Öcalan’dan haber alamıyoruz. Sayın Öcalan 24 yıldır İmralı adasında ağır bir tecrit altında tutuluyor. Son olarak 25 Mart 2021’de kardeşiyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirebildi. Bu görüşmeden sonra ne ailesi, ne avukatları ne de başka biri kendisini görmemiş ve konuşmamıştır. Aile ve avukatların tüm başvurularına rağmen devlet, yanına kimsenin gitmesine izin vermemiştir. Aynı ağır tecrit diğer tutuklular sayın Hamili Yıldırım, sayın Omer Hayri Konar ve sayın Veysi Aktaş’a da uygulanmaktadır.
 
Endişe verici
 
Geçtiğimiz Eylül ayında CPT temsilcileri İmralı adasına gitse de sayın Öcalan ve diğer tutukluların durumuyla ilgili herhangi bir bilgi verilmedi. Sayın Öcalan’ın avukatlarının açıklamasına göre CPT İmralı’ya gittiğinde sayın Öcalan görüşmeye çıkmamış. Bu yeni durum endişe verici ve tehlikelidir. Avukatların açıklamasını önemli buluyoruz ve bu durumun takipçisi olacağız.
 
Büyük adaletsizlik
 
Türk devleti bu durumdan tümüyle sorumludur. 1999 yılından bu yana Türk yetkilileri tarafından İmralı Adası’nda büyük adaletsizlikler uygulanıyor ve bu durumdan Türk devleti kadar CPT ve Avrupa Konseyi de sorumludur.
 
CPT, Avrupa Konseyi’nin bir kurumudur. CPT ve Avrupa Konseyi bir an önce sorumluluğunu yerine getirerek Kürdistan halkı ve dünyayı bilgilendirmeli ve sayın Öcalan ile diğer tutukluların durumlarının takipçisi olmalıdır. Bu nedenle CPT ve Avrupa Konseyine konuyla ilgili bilgi paylaşmaları çağrısında bulunuyoruz. Yine tüm Kürdistanlılar ve dostlarını, sayın Öcalan ve diğer tutuklulara sahip çıkarak, Önder Öcalan’ın özgürlüğü için yürütülen kampanyaları desteklemeye çağrıyoruz.”