Ekin Wan mezarı başında anıldı

  • 14:08 10 Ağustos 2022
  • Güncel
 
VAN - TJA, 10 Ağustos 2015'te çatışmada yaşamını yitiren ve bedeni askerlerce teşhir edilen Kevser Eltürk'ü (Ekin Wan) mezarı başında andı.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA),  10 Ağustos 2015 yılında çıkan çatışmada yaşamını yitiren ve bedeni askerlerce teşhir edilen YJA STAR’lı Kevser Eltürk (Ekin Wan) ölüm yıl dönümünde mezarı başında andı. Merkez İpekyolu Karşıyaka Mezarlığı'nda yapılan anmaya, TJA aktivistleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) ve Barış Anneleri Meclisi katıldı.
 
Anma daha önce polislerce tahrip edilen Kevser’in mezarı başında okunan dua ve saygı duruşu ile başladı. Kevser’in yaşamını yitirmesinin ardından bedeninin teşhir edilerek işkence edildiğini hatırlatan MEBYA-DER Eşbaşkanı Hanım Kaya, yapılan işkenceyi kabul etmediklerini söyledi. Hanım, yapılan işkencenin Kevser şahsında tüm kadınlara dönük bir saldırı olduğunu kaydetti.
 
Ardından konuşan HDP İpekyolu ilçe Eşbaşkanı Canan Uzunay ise savaşın kendi içinde bir ahlak ve hukukunun olduğunu ancak Türkiye'nin bunları göz ardı ettiğini belirtti. Tüm saldırılara karşı kadın mücadelesinin her zaman devam edeceğini söyleyen Canan, konuşmasını "Yaşasın kadın mücadelesi" diyerek sonlandırdı.
 
Anma, "Şehit Namirin", "Bijî berxwedena jinan" sloganları ile alkış ve zılgıtlarla son bulurken, anma sonrası mezara kadınlar tarafından kırmızı güller bırakıldı.