Savcılık tecavüz sonucu gebe kalan kadına ‘delil yok’ dedi

  • 13:47 10 Ağustos 2022
  • Güncel
 
MARDİN - N.Ç. Davası’nın hükümlüsü Şeyhdavut D.’nin oğlu Hattap D. ve kuzeni Hasan D. tarafından maruz kaldığı tecavüz sonucu gebelik oluşan kadına savcılık “Delil yok” dedi. Sığınma evinde doğum yapan kadın faillerin cezalandırılmasını istiyor. 
 
Mardin’de 2002 yılında 13 yaşındaki N.Ç.’ye tecavüz eden ve aralarında asker, memur, korucu, muhtar gibi birçok devlet görevlisinin bulunduğu 26 kişinin yargılandığı davanın hükümlüsü olan Şeyhdavut D.’nin Derik Kaymakamlığı tarafından bir etkinlikte “kanaat önderi” olarak ağırlandığı ortaya çıkmıştı. Kamuoyunda yankı uyandıran söz konusu görüntü ve haberin ardından ilçede uzun yıllardan bu yana herkes tarafından bilinen ancak konuşulmayan ve yargının delillere rağmen dokunmadığı bir başka tecavüz olayı öğrenildi. Failler ise, tecavüz sanığı Şeyhdavut D.’nin oğlu Hattap D. ve kuzeni Hasan D.
 
“Faillerin yargılanmasını istiyorum” diyerek, Mezopotamya Ajansı’na (MA) ulaşan kadın, 2013 yılında tecavüze uğradığı 2 failin cezalandırılmasını isteyerek, yaşananları anlattı.
 
Tecavüz ve şantaj 
 
Olay tarihinde 20 yaşında olan kadının anlattıklarına göre; olay Derik ilçesinde 2013 yılının Mart ayında yaşandı. Komşusu olan Z. isimli kadın tarafından misafir olarak davet edilen kadın, daha sonra eve gelen Z.’nin akrabaları Hattap D. ve kuzeni Hasan D. tarafından tecavüze maruz kaldı. Yaşadıklarını ilk olarak kimseye anlatamayan kadının görüntülerini çeken failler bu görüntüleri yayınlamakla tehdit ederek, yeniden birlikte olmak istese de kadın bunu kabul etmedi.
 
Tecavüz faili ile evlendirilmek istendi 
 
Bir süre sonra ailesiyle başka bir kente mevsimlik tarım işçisi olarak giden kadın, burada rahatsızlanınca götürüldüğü hastanede gebe olduğunu öğrendi. Bunun üzerine yaşadıklarını kız kardeşine anlattı. Bir süre sonra durumu öğrenen aile fertleri, Hattap D.’nin de babası Şeyhdavut D. ile görüşerek, genç kadının faillerden biriyle evlendirilmesini istedi. Talebin kabul edilmemesi ardından kadın, 2 failden de şikayetçi oldu.
 
Sığınma evinde doğum yaptı 
 
Tarım işçisi olarak bulunduğu kentten geri dönmeyen kadın, İstanbul’da bir yakınının yanına taşındı. Burada da fazla duramayan kadın, başına bir şey gelme endişesiyle gebeliğinin 5’inci ayında İstanbul’da sığınma evine yerleşerek, burada doğum yaptı. Doğumdan sonra 6 ay kadar daha sığınma evinde kalan kadın, bir süre sonra başka biriyle evlendi.
 
Savcılıktan takipsizlik kararı 
 
Bu sırada kadının suç duyurusu, Derik Cumhuriyet Savcılığı tarafından DNA örnekleri alınmadan “delil olmadığı” gerekçesiyle verilen takipsizlik kararıyla kapatıldı. Bunun üzerine kadın, 2014 yılında çocuğun “biyolojik babasının” tespit edilmesi için İstanbul’da Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Dilekçesinde, 2 kişinin kendisini alıkoyarak, tecavüz etmesi sonucu dünyaya gelen bebeğinin DNA’sı ile şikayetçi olduğu kişilerin DNA’sının karşılaştırılmasını isteyen kadının başvurusu Haziran 2016 tarihinde sonuçlandı ve bebeğin “biyolojik babası”nın Hattap D. olduğu belirlendi.
 
‘Muhtemelen başka kadınlara da tecavüz ettiler’
 
DNA sonucunun çıkması üzerine yeniden suç duyurusunda bulunan kadının henüz ifadesi dahi alınmış değil. Soruşturmanın açılmasını ve 2 failin cezalandırılmasını isteyen kadın, söz konusu kişilerin daha önce başka kadınlara da benzer şekilde yöneldiklerini belirterek, “O zaman bir kadın vardı. Ona da tecavüz etmek istemişlerdi ama kadın kaçmayı başarmıştı. Derik’te muhtemelen başkalarına da tecavüz ettiler ama kimse sesini edemedi. Hep inkar ediyorlar. Bu 2 kişinin yargılanmasını ve ceza verilmesini istiyorum. Onun dışında bir isteğim yok” dedi.