Gramla alışveriş yapan kadınlar: Sorumlusu iktidar

  • 09:03 16 Ocak 2023
  • Emek/Ekonomi
WAN - Art arda gelen zamlardan dolayı kışın kendisini iyiden iyiye hissettirdiği Wan’da yakacak bulamayan yurttaşlar gittikleri pazarda temel ihtiyaçlarını ya tane ya da gramla aldıklarını belirterek yaşananların sorumlusunun iktidar olduğunu söyledi.
 
AKP-MHP iktidarının ülkenin kaynaklarını savaşa aktarması ekonomik krize neden oluyor. Art arda gelen zamlar halkın alım gücünü düşürürken, toplumun her kesimi zarar görüyor. Kışın kendisini iyice hissettirdiği Wan’da da  yurttaşlar bir yandan yakacak bulamazken bir yandan da pazardan ihtiyaçlarını sağlayamıyor.  
 
Xaçort Mahallesi’nde kurulan pazarda satış yapan da pazar yapmaya gelenler de zor durumda. Kimisi soğuğa rağmen akşama kadar fiyatların biraz düşmesini bekliyor, kimisi pazardan arta kalanları topluyor kimisi “atık” olanlara dahi verecek para bulamıyor. Yaşananların sorumlusunun iktidar olduğunu söyleyen kadınlar, herkesin itiraz etmesi gerektiğini söyledi. 
 
Satıcının da alıcının da eli boş
 
Sabah erken saatlerde pazarda tezgahını kurarak güne başlayan Halime Agnaş, tezgahında örgü ipleri satarak geçimini sağladığını belirtti. Bir önceki ay fiyatların daha iyi olduğunu, en azından günlük 50 TL kar elde edebildiğini söyleyen Halime, “Fiyatların artmasıyla birlikte hiç satış yapamıyorum. Eskiden kış aylarının başlamasıyla birlikte kadınlar el emeği ile bir şeyler yapıp daha uygun fiyata çocuklarına giydiriyordu. Ancak şu anda alınan kıyafetle aynı fiyata denk geliyor. Bu yıl aynı şekilde gelip almak istiyorlar, fiyatların bu denli yüksek olduğunu görünce vazgeçiyorlar. Zaten bütün ürünlerin fiyatları yüksek. İnsanlar kılık kıyafet alamıyor, alamayınca da örgü ipi  alıp örmek istiyorlar. Bu sefer de örgü ipi fiyatı yurttaşları zorluyor” dedi.
 
‘Krizin sorumlusu iktidar’
 
Evinde temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak duruma geldiklerini belirten Feride Çali, “Pazara geliyorum, çeşit çeşit sebze meyve var, hepsine de ihtiyacım var. Ancak mutfağa ayırabildiğim haftalık 100 TL. Bu 100 TL  ile ancak iki kilo sebze ya da gıda alabiliyorum. Aldığım gıda ve sebze iki günü dahi götürmüyor. Domatesinden tutun, limonuna, bütün sebzeler 20 TL‘nin üzerinde. Nasıl alabilirim? Ekonomik krizin tek sebebi iktidardır. Her gün zam üstüne zam, halkı perişan etti.  Bu ekonomik krizi, artan fiyat artışını ancak halk ayaklanırsa durdurabilir. Başka hiçbir yolu yok” sözleriyle tepkisini dile getirdi. 
 
‘Bayat ekmek dahi alamıyorum’
 
Yakacak odun ve kömür bulamadıklarını belirten ve art arda gelen zamlardan yakınan Sevim Günay da şöyle dedi: “Evde yakacak kömür ve odun bulamıyorum. Soğuklardan korunmak için kat kat giyiniyoruz. Evde soğuklardan korunmak için aylardır bir terlik parası dahi kenara koyamıyorum. Sadece günlük tükettiğimiz ekmeği alabiliyoruz. Hatta ona dahi yapılan zamlara yetişemiyorum. Sabahın erken saatlerinde bayat ekmek almak için fırına gidiyorum, ancak bayat ekmek dahi bulmakta zorlanıyorum” ifadelerini kullandı.  
 
‘Ülke batmış durumda’
 
Doğal gaz, elektrik, su ve kiralara üst üste yapılan zamlara dikkat çeken Behice Burcu, “Hangi birine yetişeceğim?” diye sordu. Behice, iki kişilik bir ailenin dahi yiyecek ekmek bulamadığını belirterek, “Düşünün 10 kişilik bir aile nasıl idare etsin. Üst üste gelen zamların haddi hesabı yok. Kiradır, faturalardır vs. bunlarla uğraşırken, pazara geliyoruz; iki parça bir şey alamıyoruz. Ülke batmış durumda” dedi.   
 
‘Kentte iş bulamayan çocuklarım köylere giderek çobanlık yapıyor’
 
Krizin işsizlik üzerinde de büyük bir etki yarattığını ve bu nedenden dolayı iş bulamadıkları için de mağdur olduklarını söyleyen Behice, “İş bulamadığımızdan dolayı artık ne yapacağımızı şaşırdık. Çocuklarımız köylere giderek, çobanlık yapmak zorunda kalıyorlar. Çobanlıktan kazandıkları para ile sadece iki ay geçinebiliyorlar. Nasıl geçiniriz? Bilemiyorum”  diye konuştu. 
 
‘Sebzeyi gramla alıyorum’
 
Geçtiğimiz yıllara oranla, son iki yıldır ekonomik krizin daha da derinleştiğini vurgulayan yurttaşlardan Kader Işık da, önceki yıllarda torba ve sepetle aldıkları gıda ve sebzeyi, tane ve gramla almaya başladıklarını söyledi. Bir yıl önce 50 TL ile pazara çıktığında Kader, “En azından dört beş kilo bir şeyler alabiliyorken, şu anda 300 TL ile geliyorum en fazla üç çeşidi o da gram halinde olmak zorunda kalıyorum. Semt Pazarları biraz daha uygundur diye, pazara geliyorum. Aksine pazar fiyatlarının da yüksek olduğunu görüyorum. Ne markette ne de pazarda hiçbir şey alamaz duruma geldik” sözleri ile zamlara dikkat çekti.