Öğrenciler: Geçinemiyoruz!

  • 19:40 2 Ocak 2023
  • Emek/Ekonomi
İZMİR - Zamlar nedeniyle geçinemediklerini belirten öğrenciler, "Sermayenin yarattığı bu kriz düzenine mahkum değiliz. Artan faşist baskıya karşı susmuyoruz. Kampüslerde, meydanlarda olmaya ve sesimizi yükseltmeye devam ediyoruz" dedi.
 
İzmir'de bulunan sosyalist gençlik örgütleri, yaşadıkları ekonomik sorunlara ilişkin Bornova Küçükpark'ta basın açıklaması yaptı. "Krizin bedelini üniversiteliler ödemeyecek" pankartının açıldığı açıklamada, "Sermayeye değil öğrenciye bütçe" , "Barınma, ulaşım, beslenme haktır" ve "Kredi değil burs istiyoruz" dövizleri taşındı. Açıklamada "Ulaşım hakkı engellenemez" sloganı atıldı.
 
Öğrenciler adına basın metnini Öğrenci Kolektifleri üyesi Zehra Akbıyık okudu. Öğrencilerin yetersiz, niteliksiz yurtlara mecbur bırakıldığını söyleyen Zehra, yüksek ev kiralarına, zamlanan faturalara, yiyeceğe dikkat çekti. Zehra, "Temel haklarımızdan mahrum bırakılıyoruz. Halkın büyük kesimi gibi bizler de üniversiteliler olarak geçinemiyoruz. Okullarımızda yemekhanelerimiz sürekli zamlanıyor, kantin fiyatları artıyor, okul için gereken materyaller pahalanıyor. Bizlere reva görülen açlık, yoksulluk ve daha hesabımıza dahi yatmadan yüksek faturalar ve zamlar altında eriyen burslarımız, öğrencilerin sefaletine sefalet katmaya devam ediyor" dedi.
 
'Bu kriz düzenine mahkum değiliz'
 
Öğrenci burs ve kredilerine yüzde 47 zam yapıldığını dile getiren Zehra, temel ihtiyaçlara yönelik zamların yanında ulaşıma da zam yapıldığını vurguladı. Bu sene, geneli ekonomik nedenlerle 255 bin öğrencinin üniversiteye kayıt yaptırmadığını veya bıraktığını aktaran Zehra, şu ifadeleri kullandı: "Sermayenin yarattığı bu kriz düzenine mahkum değiliz. Biraz geriye gidelim ve hatırlayalım. Buradan 5 bin kilometre uzakta, Sri Lanka’da yükselen sesi hatırlayalım. Emekçilerin işyerlerinden, evlerden; gençlerin kampüslerden sokaklara dolup taştığı ve binler olarak sarayı kuşattığını hatırlayalım. Sesimizi birleştirerek, örgütlenerek sermaye düzeninin karşısında olabiliriz. Artan faşist baskıya karşı susmuyoruz. Kampüslerde, meydanlarda olmaya ve sesimizi yükseltmeye devam ediyoruz" diye konuştu.