Ekonomik kriz kış hazırlıklarını da vurdu

  • 09:09 8 Eylül 2022
  • Emek/Ekonomi
 
DİYARBAKIR - Sur’da kış hazırlığı yapan kadınlar, ekonomik kriz nedeniyle alım güçlerinin düştüğünü ve geçen seneye göre daha az ürün hazırladıklarını "Buzdolabının yarısını bile dolduramadık" sözleriyle paylaştı. 
 
Eylül ayı neredeyse her coğrafyada kış için hazırlıkların başladığı bir ay. Özellikle doğayla iç içe yaşayan kadınlar, ekip biçtikleri mahsulleri bu ayda kış için hazırlıyor. Bu imkânı olmayan kadınlar da pazardan satın aldıkları malzemeler ile kurutmalık, salça, turşu, konserve ve reçel gibi ürünleri hazırlıyor. Yaz aylarında taze tüketilen sebzeler, kışın gelmesine yakın kurutulmak için askılara asılıyor.
 
Kadınlar içinde bulundukları ekonomik durumdan kaynaklı alım güçlerinin düştüğünü belirtirken, geçen yıl kilosu 3 TL’den 3 torba patlıcan alıp közleyen kadınlar bu yıl kilosu 13-17 arası olmasından kaynaklı bir torbayı bile zor alabildiklerini söylüyor.
 
‘Hevsel bahçesinde kendimiz üretiyoruz’
 
Hevsel Bahçeleri’nde bulunan tarlasında kendi yetiştirdiği ürünleri toplayarak kışa hazırlayan Müyessel Bilbay, aynı zamanda bu ürünleri satıyor. Müyessel, buna rağmen geçim zorluğu yaşadığını belirterek “Eylül ayının gelmesi ile birlikte kışın tüketilebilecek ürünleri hazırlıyoruz. Dolapta ya da kilerde muhafaza ediyoruz. Biberlerimizi Hevsel Bahçesi’nde bulunan kendi tarlamızdan topladık. Ancak yine de yetmiyor" dedi. 
 
‘Şimdi saklayıp kışın çıkarıyoruz’
 
Kışa hazırlık yapan kadınlardan biri olan Keziban Aktaş da yaşlılık maaşının kendisine yetmediğini kaydetti. Geçinemediği için sürekli borçlandığını ifade eden Keziban, “Gidip pazardan malzemeleri alıyoruz ve kışa hazırlıyoruz. Bu naneleri de kış için kurutuyorum. Kuruttuğum naneleri çorbada, ayranda ve yoğurtta kullanabiliyorum. Şu an yeşillikler taze yeniliyor ama kışın taze bulmak zor olur. Bundan dolayı şimdiden saklıyoruz. Geçen sene daha çok şey yaptık ama bu sene her şey çok pahalı. Gücümüz yetmiyor. 4 çocuğum öğrenci. Bir de iki çocuğa bakıyorum. Komşularımdan borç alıyorum sonra geri ödüyorum. Yaşlılık maaşım var, yetmese bile idare etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Bir torbayı bile tam dolduramadım’
 
Geçen yıla göre daha az hazırlık yaptığını dile getiren Keziban, “ Geçen sene 2 torba patlıcan közlemiştim, bu yıl bir torbayı bile tam dolduramadım. İdare etmekten başka çare yok. Ne desek de hiçbir şey değişmiyor” dedi.
 
‘Buzdolabının yarısını ancak doldurabiliyoruz’
 
Geçtiğimiz yıllara oranla şu an alım gücünün düştüğüne dikkat çeken Necla Çelik ise “Kış için kurutma ve turşu yapıyoruz. Ama bu yıl aldığımız sebze ve diğer malzemeler çok pahalı. Mesela geçen yıl 3 liraya aldığımız biber, şu anda 15 TL, patlıcan ise 10 TL.  Çok zorlanıyoruz. Kış için haftalık 500-600 TL harcıyoruz, yetmiyor. Geçen sene 100 TL ile pazara gidiyorduk bu sene 500-600 TL dahi yetmiyor. Fiyatlar 3-4 kat artmış durumda Geçen seneye oranla buzdolabımızın şuan yarısını  doldurabiliyoruz" şeklinde konuştu. 
 
‘Açlıktan ölmemek için…’
 
“Eskiden ihtiyacımız olan her şeyi alır dolapları doldururduk. Lakin bu sene alım gücünün düşmesi ile bu durum ortadan kalktı” diyen Necla, şöyle devam etti: “Ekonomi batmış, kriz cebimizi boşalttı. Geçen sene kurutmalık yapmak için 2 torba biber alıyorduk bu sene 1 torba biber alabiliyoruz. Yine de elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. En azından kışın idare edebilelim, yoksa açlıktan ölürüz” ifadelerine yer verdi.