Kriz döngüyü değiştirdi: Bit pazarına 'nur' yağıyor!

  • 09:05 7 Ağustos 2022
  • Emek/Ekonomi
 
Melike Aydın 
 
İZMİR - Ekonomik kriz nedeniyle yurttaşların en uğrak yerlerinden biri olan bit pazarındaki esnaflar, krizin ürün döngüsüne de yansıdığını söylerken, ikinci el ürünleri satın alan kimi müşterilerin bu ürünleri, mağazalarda yeniden satışa sunduğunu belirtti. 
 
İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Eşrefpaşa Pazaryeri’nde her Pazar günü sabahın erken saatlerinden gün batımına kadar kurulan bit pazarında, giyimden zücaciyeye, ev eşyasından oyuncağa kadar birçok ikinci el ürün tezgahlarda satışa sunuluyor. Ekonomik kriz sonucu alım gücünün de düşmesiyle beraber ilginin daha fazla arttığı düşünülen pazara gelmeyi tercih ediyor. 
 
Her kesimden yurttaşın uğrak yeri olan bit pazarındaki kadınlar mikrofonumuza konuştu. 
 
Artık markalı ürünler bulunamıyor
 
Soy ismini vermek istemeyen 17 yıllık ikinci el tezgahtarı Güler, her sınıftan insanın bit pazarına uğradığını söylüyor. Hatay, Cuma Pazarı ve Bostanlı pazarlarında da satış yapan Güler, “Önceden yaklaşık 8-10 yıl önce ünlü markaların malını satardım. Kaliteliydi mallar çabuk alınıyordu. Şimdi o malları bulamıyoruz. Zamanında veren çok oluyordu. Artık vermiyorlar. Şimdi arkadaşın antika dükkanından kalanları, hurdacılardan parayla aldıklarımızdan para kazanıyoruz” şeklinde belirtti.
 
‘Zabıta sürekli sorun’
 
Zabıtayla sürekli sorun yaşadıklarına da değinen Güler, “Tezgahımı düzenli açarım insanları rahatsız etmemek için. 17 yıldır insanlar istemese almasa ben nasıl satayım?” dedi.
 
‘İnsanlar artık daha tutumlu, daha seçici’
 
Bit pazarında 15 yıldır esnaflık Fatma Turut ise, bazı günler satış yaparken bazı günler de yapamadığını söyledi. Buradan kazandıklarıyla ancak günlük ihtiyaçlarını karşılayabildiğini kaydeden Fatma, farklı ilçelerden özellikle dantel türünde ürünler alıp bunları dönüştürenlerin geldiğini belirtti. Fatma, “Fakir aileler, mağazalar pahalı olduğu için burada çocuklarına giysi alıyor. Kimileri seçiyor eski kıyafetleri internette satıyor. İnsanlar artık daha tutumlu ve daha seçici. Kaliteli markaları arıyorlar” sözlerini kullandı. 
 
Dükkan sahipleri zabıtaya şikayet ediyor
 
Fatma, zabıtaların sık sık sorun çıkardığını dile getirerek, bunun nedeninin ise dükkan sahiplerinin şikayetleri olduğunu vurguladı. Fatma, “Aslında halkın şikayeti yok, burada stres atanlar da var. Şuradan alıp diğer tarafa atıyorlar. Ben sabırlıyım, kalp kırmam. Ses etmiyorum” diyerek, yaşadıklarını özetledi. 
 
Antika eşyalar bit pazarında ucuz
 
Mikrofonumuza konuşmayı kabul eden 70 yaşındaki Mukadder Şimşek ise ikinci el pazarının en eski müşterilerinden biri olduğunu ifade etti. Emekli memur maaşı ile geçinen Mukadder, eski eşyalara olan merakı nedeniyle pazara uğradığını söyledi. Mukadder, “Eski ve tarihi şeyler burada çok bulunuyor. Bende de çok var. Antikayı seviyorum. Yeni nesiller sever mi bilemiyorum. Bu eşyalar, antika dükkanlarında, Hisar Cami’nin etrafındaki dükkanlarda çok pahalı. Örneğin ben tarihi bir sandığı buradan 150 Liraya aldım, oradan bu fiyata almam mümkün değil” diye konuştu. 
 
Görünür olmak istemiyorlar
 
Pazar’daki müşterilerin büyük çoğunluğunu oluşturan ve açlık sınırının altında yaşadığı tahmin edilen Suriyeli mülteciler ise görünür olmak istemiyor.