Merdînîk’teki kıyıma tepki

  • 16:11 22 Eylül 2023
  • Ekoloji
 
ERDEXAN - Merdinîk ilçesinde yıllardır süren orman kıyımına ilişkin yapılan açıklamada AKP’nin bölgeyi insansızlaştırdığını ve ekolojik kıyım politikası uyguladığı belirtildi.  
 
Erdexan’ın Merdinîk (Göle) ilçesinde yıllardır süren orman kıyımı devam ederken, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Qers ve Erdexan örgütleri, Kürt Demirqapî köyüne giderek incelemelerde bulundu. Köyde yapılan incelemenin ardından Yeşil Sol Parti Qers Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, açıklama yaptı. 
 
Ormansızlaştırma politikası
 
AKP’nin doğa düşmanı politikasının ilçenin her yerine yayıldığını belirten Gülistan, “Burada gençleştirme adı altında, aslında yaşlı olan ve kuru ağaçları değil çok genç fidanlar kesiliyor. Burada tam bir ormansızlaştırma ve ormanları yok etme politikalarına tanıklık ediyoruz. AKP çok uzun yıllardır doğaya adeta savaş açmış durumda ve kesilmemiş bir ağaç bırakmıyor. Tam bir ekolojik kırım politikası uygulanıyor. Kimi yerlerde maden sahası açma, Cudî’de olduğu gibi güvenlik gerekçesiyle, Akbelen’de maden gerekçesiyle yapılıyor. Göle’de de ormanları gençleştirme bahanesi adı altında bu orman kırımı yapıyorlar. AKP, ağaçlarımızı, ormanlarımızı yok etmeye, derelerimizi kurutmaya doymadı” dedi. 
 
AKP canlıların yaşam alanlarını yok ediyor
 
AKP’nin canlıların tüm yaşam alanlarını yok etme politikası yürüttüğünü ifade eden Gülistan, “Doğamıza, çevremize sahip çıkmamız gerekiyor. Ormanı, suyu, doğal zenginliği para olarak gören bir akıl var. Biz bunun karşısında mücadele ederek, topraklarımızı koruyacağız. İnsanlar zaten buradan göç ediyorlar ama bu doğa politikasıyla da insanlar göç ettirilmek isteniyor. Bunun devletin insansızlaştırma ve ekolojik kıyım politikası olduğunu çok iyi biliyoruz. Herkesi ses vermeye ve bu politikalara karşı ses vermeye davet ediyoruz” diye konuştu.