Dersim’de doğa mitingi: Engellemezsek ölü bir coğrafya bırakacaklar

  • 13:43 26 Eylül 2022
  • Ekoloji
 
DERSİM - Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, doğa talanına karşı miting düzenliyor. Seyit Rıza Meydanı’nda yapılacak miting için yapılan çağrıda, “Eğer engel olamazsak bize zehirlenmiş, ölmüş bir coğrafya bırakacaklar” denildi.
 
Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, kentte devam eden doğa talanına karşı 8 Ekim'de "Biz kazanacağız, yaşam alanlarını savunuyoruz" şiarıyla bölge mitingi düzenleyecek. Miting için tertip komitesi tarafından başvuru yapılırken, Platform konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.
 
‘Sömürge madenciliği ilerliyor’
 
Açıklamada, Dersim’in orman kıyımları ve sömürge madenciliğinin yıkımı ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekilerek, “Tarım arazilerimiz, ovalarımız, meralarımız, ormanlarımız, vadilerimiz, akarsularımız, milli parklarımız, tarihi ve kültürel mirasımız yok olmanın eşiğinde. Orman kıyımları ve Sömürge madenciliği hız kaybetmeden ilerliyor” denildi. Her geçen gün yeni bir sahanın maden faaliyetleri için ruhsatlandırıldığı belirtilen açıklamada, “Munzur Dağları, korunan alanlarımız, tarım arazilerimiz, ormanlarımız, meralarımız daha şimdiden maden şirketleri için ruhsatlandırıldı. Eğer engel olamazsak uluslararası şirketler, topraklarımızın altındaki madenleri alıp götürecek ve bize zehirlenmiş, ölmüş bir coğrafya bırakacaklar" ifadeleri kullanıldı.
 
Mitinge çağrı
 
Açıklamada yapılacak bölge mitinginin 8 Ekim 2022 Cumartesi saat 13.30’da Seyit Rıza Meydanı'nda olacağı bilgisi de paylaşılarak, şu çağrıda bulunuldu: “Sömürge madenciliğine karşı yaşam alanlarımızı savunmak için Dersim bölge mitinginde buluşuyoruz. Meşemiz, alabalığımız, dağ keçimiz ve dünya çapında yaşamsal öneme sahip koruma altındaki nice canlı yok olacak. İnanç alanlarımız yok olacak. Köylerimiz, şehirlerimiz yok olacak. Onlar başarırsa doğa kaybedecek, yaşam alanlarımız kaybedecek, Dersim kaybedecek. Doğamıza ve yaşam alanlarımıza saldıran sömürge madenciliğine karşı el ele, omuz omuza, bir arada olursak kazanabiliriz.”